Erkki Juhandi kunstinäituste korraldamisest: „Kindlasti on see misjonitöö.“
Kiriku olemus sõltub suuresti ühisesse osaduskonda kogunenud inimestest, arvab Erkki Juhandi, keda lisaks vaimulikuametile tuntakse ka kunstinäituste korraldajana.
Aastate eest Viimsi Püha Jaakobi kiriku rajamise juures olnud vaimulikku tuntakse täna eelkõige Tallinna Jaani ja Viimsi kirikus toimuvate kõrgetasemeliste kunstinäituste kuraatorina. Praegu juhib ta lisaks ka Toompea ajaloolises piiskopimaja uuenduskuuri. Ajaleht Eesti Kiriku intervjuus räägib Erkki Juhandi enda jõudmisest usu juurde, oma tööst ja ka kiriku tähendusest maisel teekonnal.
Kiriku mõte on toetada ja lähendada inimesi, lausub Erkki Juhandi: „Kiriku mõiste sõltub väga palju nendest inimestest, kes ühisesse osadusse kogunevad. Kirik on eelkõige osadus, millest kirikusse jõudes osa saame. Muidugi ka välised hooned ajalooliste kirikutena on olulised, ent olulisemad on ikka inimesed. Kirik on vaimseks koduks ja kasvamise paigaks kõigile. Just see teeb kirikud vajalikuks. Ka siis, kui kogunevaid inimesi arvult palju ei ole. Kirik ühendab ja lähendab inimesi. Tema rolli ei saa millegagi asendada.“
„Jumala armastus innustab meidki armastama. Valima halva asemel hea ning kasutama arukalt elu, mis meile on usaldatud,“ püüab Juhandi sõnastada kiriku ajatut ja püha sõnumit. See sõnum annab kristlasele raamid, kus olla, jätkab ta. „Just see kannab meid siin ajalikus elus ja annab aimu igaviku sügavusest. Ja ka mõtestab meie olemuse ja aitab näha elu mõtet. Annab kindlust, et kõik ei ole kaduv. Jumal on saatnud oma poja Jeesuse Kristuse, et näidata kaduvale inimesele oma armastust. Ta on meid lunastanud ja viib meid kaduvast kadumatusse. Meil ei ole tõesti midagi enamat vaja.“
Kirikus toimuvaid kunstinäitusi peab Erkki Juhandi oma misjonitööks: „Kindlasti on see misjonitöö. Kui inimene üllatub kirikusse jõudes sellest, mida ta siin näeb, siis võib see tõesti mõjuda kuulutavalt. Jaani kirik asub linna südames ja selle külastatavus on suur, suurem kui mõnegi kiriku lähistel asuva professionaalse galerii külastatavus.“ Misjonitööks võib aga pidada sedagi, kui kiriku uksed on avatud: „Ise suvel Eestis ringi liikudes olen külastanud paljusid kirikuid. Olen tajunud head tunnet, kui kiriku uks on lahti, isegi kui kirikus peale minu kedagi ei ole, ning saanud ebameeldiva emotsiooni osaliseks, kui uks on kinni. Eriti kui uksel ei ole ka silti, mis jagaks informatsiooni, millal kirik on avatud. Suletud infotahvlita ukse taga tunned, et ei ole kirikusse teretulnud. EELK ei tohiks lubada sellist olukorda.“
„Ma ei ole kunagi arvanud, et kirik on minu jaoks karjääri tegemise koht. Kirik on ikka olnud teenimise paik,“ ütleb Juhandi. Just sellest lähtudes pole ta varem pidanud oluliseks ka preestriordinatsiooni, milleni praeguseks on jõudnud. Seda aga praktilistel põhjustel: diakoniordinatsioon ei võimaldanud armulauda pühitseda ja see motiveeris vaimulikus hierarhias edasi liikuma.
Loe lisa:
Erkki Juhandi: kirik ei ole karjääri tegemise, vaid teenimise paik, Eesti Kirik 19.10.2022