EELK Ida-Harju praostkonna sinod toimus Jüris

EELK Ida-Harju praostkonna sinod toimus Jüris

Teisipäeval, 20. mail 2025 kogunes Jüris EELK Ida-Harju praostkonna sinod, kus arutati koguduste elu-olu ning valiti esindajad kiriklikesse otsustuskogudesse.

Sinodipäev algas ühise jumalateenistusega Jüri kirikus, kus praost Tanel Ots rõhutas pihikõnes vaimulikku tõde: “Kõige olulisem on olla koos Jeesusega ning sellest koosolemisest kasvavad välja viljad ja tulemused.”

Põhja-Eesti piiskop Ove Sander kõneles jutluses Püha Vaimu tööst, tuues esile neli olulist aspekti: “Püha Vaim lohutab meid, toob meile selgust, tunnistab Tõest, see tähendab Kristusest, ning toob kirikus au Kristusele. Valmistagu Jumal meid ja kirikut ette Püha Vaimu uueks vastuvõtmiseks peagi saabuval Nelipühal.”

Jumalateenistusele järgnes söömaaeg pastoraadis, kus sinodit tervitas ka Rae vallavanem Tarmo Gutmann. Seejärel jätkus sinod vanas Jüri koolimajas, kus Samuel Reinaru tutvustas Lootuse Festivali, sõna said ka Muinsuskaitseameti esindajad ning koguduste esindajad rääkisid oma töödest-tegemistest. Koguduste ettekannetest jäi kõlama rõõmustav tõdemus, et jumalateenistustel osalejate arv on suurenenud, eriti meeste hulgas.

Sinodil kuulati viidi läbi ka valimised. Kirikukogu saadikuteks valiti Jaan Nuga, Andres Õis ja Martin Tajur. Piiskopkonna nõukogusse valiti üksmeelselt Harry Volke.

Oma ettekandes keskendus piiskop Ove Sander erinevatele võimalustele koguduste vaimulikul ülesehitamisel. Ta rääkis ametivestlustest vaimulikega ning uuest kirikuaastast kehtima hakkavast ühtlustatud jumalateenistuse korrast ja selle rakendamisest.

“On rõõm, et praostkonnas on jälle rahulikud ajad tagasi,” märkis piiskop Sander. “Tänu praostkonna endistele juhtidele praost Margusele ja abipraost Taunole, kes on jätkuvalt toeks ja abiks praostkonna uutele juhtidele praost Tanelile ja abipraost Kallele. Suur tänu ka õpetaja Peeter Paenurmele, kes viib edasi Kuusalu koguduse elu.” Piiskop lisas, et kasutades praost Taneli sõnu, on Ida-Harju praostkonna vaimulikud ja töötegijad “üks väga mõnus seltskond, kellega on alati tore koos olla.”