
EELK kehtestab piiskopkondadele uudse aastamaksu kirikusse mittekuuluvate isikute eest
EELK konsistoorium kinnitas tänasel istungil erakordse maksu, mis seab kogu kiriku uude majanduslikku olukorda. Alates 1. aprillist 2025 peavad piiskopkonnad tasuma aastamaksu iga piirkonna inimese eest, kes kirikuga seotud pole.
EELK konsistoorium võttis tänasel istungil vastu otsuse kehtestada piiskopkondadele erakordne aastamaks, mille aluseks võetakse piiskopkonda mittekuuluvate inimeste arv. Maksumääraks saab viiskümmend eurosenti iga piiskopkonna territooriumil elava mittekuuluva isiku kohta.
“See on innovaatiline lähenemine, mis toetab meie misjonitööd ja annab piiskopkondadele lisastiimuli tegeleda aktiivsemalt ühiskonna kaasamisega,” selgitas EELK peapiiskopi kohusetäitja, piiskop Marko Tiitus. “Oleme aastaid arutanud, kuidas pöörata kiriku kahanev liikmeskond positiivseks väljakutseks. Nüüd on igal piiskopkonnal selge stiimul mõelda uudselt, kuidas jõuda nende inimesteni, kes seni on jäänud kirikuelust kõrvale.”
Konsistooriumi otsus võimaldab maapiiskopkondadel tasuda maksu ka alternatiivsete maksevahenditega. “Maapiirkondade majanduslikku eripära arvestades ja kokkuleppel kohaliku piiskopiga on võimalik tasuda natuuras, näiteks lambavilla, mee või kirikutes kasutatava küünlavahaga. Sellega soovime toetada ka kohalikku väiketootmist,” lisas Tiitus.
Ka Põhja-Eesti piiskop Ove Sander toetas ettepanekut, avaldades lootust, et piiskopkondade aastamaks peaks andma märkimisväärse lisatulu kiriku eelarvesse ja samas hoogustama misjonitööd EELK-s.
Mitteametlikud allikad on avaldanud arvamust, et uus maksusüsteem võib põhjustada enneolematult aktiivse misjonitöö laine, kus piiskopkondade esindajad püüavad veenda kohalikke elanikke kirikuga liituma, et vähendada maksukohustust.
Eesti Kirikute Nõukogu pole veel avalikku seisukohta kujundanud. Esimesed reaktsioonid viitavad siiski, et tegemist võib olla ühe ebatavalisema kirikliku majandusmeetmega tänapäeva Euroopas, mis eduka rakendumise korral võib leida ka jäljendajaid.