29 veebr., 2024

“Taevas tuleb appi! Vaatlusi maailmale ristiinimese seisukohalt”

“Taevas tuleb appi! Vaatlusi maailmale ristiinimese seisukohalt”

2020. aasta aprillis alustas ilmumist veebisaade “Taevas tuleb appi! Vaatlusi maailmale ristiinimese seisukohalt”. Algselt vabariigis kehtiva eriolukorra tingimustes operatiivse infovahetuse parandamiseks loodud arutelusaade jätkub ka eriolukorra järgselt iganädalase veebiväljaandena.

21.10.2021: konverentsisari “Kas kirik ilma rahvata või rahvas ilma kirikuta?”

13. oktoobril toimus Tallinnas, Rootsi-Mihkli koguduse konverentsikeskuses uue konverentsisarja “Kas kirik ilma rahvata või rahvas ilma kirikuta?” avaloeng, mille pidas Ago Lilleorg teemal “Kuidas kasvatada kogudusi”. Konverentsisarjast ja oma koguduse elust kõnelevad sarja “Taevas tuleb appi!” seekordses osas Rootsi-Mihkli koguduse vaimulikud Patrik Göransson ja Tõnis Kark.

24.09.2020: Piiblikool Tartu Pastoraadis

Esmaspäeval, 21. septembril alustas Tartu Pastoraadis oma esimest õppeaastat uus Piiblikool. Õp Siimon Haamer vestab saates “Taevas tuleb appi!” sellest, kellele ja milleks see kool on loodud ja millised tulevikuplaanid korraldajatel veel varuks on.

17.09.2020: Eesti laulupsalter

Valminud on raamat “Eesti laulupsalter”, mille koostas Eerik Jõks ja mille kirjastaja on Eesti Kirikute Nõukogu. Seekordses “Taevas tuleb appi!” saates kõnelemegi Eerik Jõksiga sellest, mis raamat see niisugune on ja kellele on ta kasulik.

10.09.2020: Uus õppeaasta ja raamatuesitlused Usuteaduse Instituudis

Veebisaates “Taevas tuleb appi! Vaatlusi maailmale ristiinimese seisukohalt” on seekord külas Usuteaduse Instituudi professorid Randar Tasmuth ja Jaan Lahe. Juttu tuleb nii uuest õppeaastast UI-s kui ka kahest eile esitletud värskest teosest: Jaan Lahe raamatust
“Sõnum teisest maailmast: Mis on kristluse põhisõnum?” ning Randar Tasmuthi raamatust “Uue Testamendi kontekstualiseeriv teoloogia: Kristliku usulise mõtte ja praktika sünd”. Küsija rollis on õp Toomas Nigola.

03.09.2020: Uus õppeaasta luterlikes koolides

Seekordses saates sarjast “Taevas tuleb appi! Vaatlusi maailmale ristiinimese seisukohalt” kõneleme uue õppeaasta alguse teemadel meie luterlike koolide juhtidega. Regina Hanseni ja Toomas Nigola küsimustele vastavad Tartu Luterliku Peetri Kooli ja Põlva Jakobi Kooli juht Tarvo Siilaberg, Tallinna Toomkooli juht Egle Viilma ning Kaarli Kooli juht Signe Aus.

27.08.2020: Ajaloolised tähtpäevad kogudustes

Saatesarja seekordses osas vestleme Järva-Jaani koguduse õpetaja, assessor Katrin-Helena Melderi, Ridala koguduse õpetaja Küllike Valgu ning Usuteaduse Instituudi kirikuloo professor Priit Rohtmetsaga sellest, milliseid ajalooga seotud tähtpäevi on kogudustel põhjust pühitseda ning kust seda kõike võetakse. Küsija rollis on õp Toomas Nigola.

20.08.2020: Palverändurid ja palverännakud

Veebisaates “Taevas tuleb appi! Vaatlusi maailmale ristiinimese seisukohalt” kõneleme seekord palveränduritest ja palverännakutest. Õp Toomas Nigola usutleb neil teemadel Pärnu-Jakobi koguduse diakon Jane Vainu, peapiiskop Urmas Viilmad ning Valga koguduse õpetajat Margus Suve.

13.08.2020: Ajaleht Eesti Kirik

Saatesarja “Taevas tuleb appi!” uue hooaja esimeses saates vestleme ajalehe Eesti Kirik peatoimetaja Sirje Semmi ja sama väljaande kolleegiumi esimees õp Mihkel Kukega. Neid usutleb õp Toomas Nigola.

25.06.2020: Hingehoiutelefon 116 123

Saatesarja “Taevas tuleb appi! Vaatlusi maailmale ristiinimese seisukohalt” esimese hooaja viimases osa teemaks oli 17. juunil käivitatud ja ööpäevaringselt töötav hingehoiutelefon 116 123. Hooaja viimases saates kõneles EELK Usuteaduse Instituudi Tartu Teoloogiaakadeemia juhataja, õp Siimon Haameriga Põlva Maarja koguduse õpetaja Toomas Nigola.

18.06.2020: Misjonäride töö Eestis

Saates “Taevas tuleb appi! Vaatlusi maailmale ristiinimese seisukohalt” on seekord kõneks misjonäride töö Eestis. Vestlusringis on märtsi alguses koos oma perega Eestisse misjonitööle saabunud Salome Olenius, siin 15 aastat misjonitööd teinud ja nüüd tagasi kodumaale suunduv Titta Hämäläinen, EELK Misjonikeskuse juhataja õp Leevi Reinaru ning küsija rollis õp Toomas Nigola.

11.06.2020: Luterlike põhikoolide esimesed lõpetajad

Veebisaate “Taevas tuleb appi! Vaatlusi maailmale ristiinimese seisukohalt” seekordses osas on külas luterlike põhikoolide lõpetajad Liisa Maria Kull ja Erik Mühls Tallinna Toomkoolist ning Osvald Nigola Tartu Luterlikust Peetri Koolist. Tallinna Toomkooli saamisloost, kasvamisest ja tulevikuplaanidest kõneleb koolijuht Egle Viilma. Küsijaiks on Regiina Hansen ja Toomas Nigola.

04.06.2020: Misjonitöö EELK-s

Saatesarja “Taevas tuleb appi!” seekordses osas vestlevad misjonitööst Eesti Evangeelses Luterlikus Kirikus Tartu Ülikooli usuteaduskonna praktilise usuteaduse lektor ja EELK vaimulik Kaido Soom, Tartu Pauluse koguduse noortejuht Robert Bunder, kes äsja sel teemal oma bakalaureusetöö kaitses, ning Põlva Maarja koguduse õpetaja Toomas Nigola.

28.05.2020: Õppimine pastoraalseminaris

Seekordses saates kõneleme õppimisest pastoraalseminaris. Vestlusringis on Annely Neame, Katri Aaslav-Tepandi, Ariel Süvari ja Toomas Nigola.

21.05.2020: Kirikutöö vähemuskeeltes

Saatesarja “Taevas tuleb appi!” seekordses osas kõnelevad saksa-, rootsi- ja vene keeles tehtavast luterlikust kirikutööst Eestis EELK vaimulikud Matthias Burghardt, Patrik Göransson ja Eha Kraft. Neid küsitleb õp Toomas Nigola.

14.05.2020: Annetamiskultuur

14.05.2020: Annetamiskultuur
Vestlevad diak Annely Neame, Rene Paats, Regina Hansen ja õp Toomas Nigola.

07.05.2020: Avalike jumalateenistuste piirangu lõppemine

07.05.2020: Avalike jumalateenistuste piirangu lõpp
Vestlevad praostid Kaido Saaki, Ants Tooming ja Jüri Vallsalu. Juttu juhivad õp Toomas Nigola ja Regina Hansen.

05.05.2020: Suvised suurüritused

05.05.2020: Suvised suurüritused
Vestlevad EELK Kirikupäeva ja Laulupeo Sihtasutuse juhatuse esimees Piret Aidulo, EELK jumalateenistuselu, kirikumuusika ja hariduse assessor praost Marko Tiitus ning EELK LNÜ tegevjuht Triin Salmu. Küsija rollis on Põlva Maarja koguduse õpetaja Toomas Nigola.

30.04.2020: Luterlike koolide töö eriolukorras

30.04.2020: Luterlike koolide töö eriolukorras
Vestlevad Egle Viilma Tallinna Toomkoolist, Signe Aus Kaarli Koolist, Triin Käpp Tartu Luterlikust Peetri Koolist, Toomas Nigola Põlva Jakobi Koolist ning EELK Konsistooriumi avalike suhete spetsialist Regina Hansen.

28.04.2020: Kirikuelu diasporaas

28.04.2020: Kirikuelu diasporaas
Vestlevad peapiiskop Urmas Viilma, Põhja-Ameerika praostkonna praost ja Toronto Peetri koguduse õpetaja Mart Salumäe, Syndey Jaani koguduse õpetaja Allan Taruste ning EELK vikaarõpetaja Enn Auksmann, kes teenib Los Angelese piirkonna eestlasi.

23.04.2020: Kaplanaatide töö eriolukorras

23.04.2020: Kaplanaatide töö eriolukorras
Vestlevad Eesti Kaitseväe peakaplan Gustav Kutsar, Politsei- ja Piirivalveameti peakaplan Valdo Lust, Sotsiaalministeeriumi vanemkaplan Katri Aaslav-Tepandi ning Rakvere Kolmainu koguduse õpetaja, Kaitseliidu Viru maleva kaplan Tauno Toompuu.

21.04.2020: Koguduse- ja kogukonnaliikmete abistamine

21.04.2020: Koguduse- ja kogukonnaliikmete abistamine
Vestlevad piiskop Joel Luhamets, Viru praostkonna praost Tauno Toompuu, EELK Diakoonia- ja Ühiskonnatöö Sihtasutuse juht õp Avo Üprus ning EELK intellektipuudega inimeste töö koordinaator õp Tiina Ool.

16.04.2020: Ametitalituste pidamine eriolukorra tingimustes

16.04.2020: Ametitalituste pidamisest eriolukorra tingimustes
Vestlevad Sotsiaalministeeriumi peakaplan assessor Ove Sander, EELK kantsler ja Kambja koguduse õpetaja Andrus Mõttus, Tallinna Kaarli koguduse õpetaja Jaak Aus ja Põlva Maarja koguduse õpetaja Toomas Nigola.

14.04.2020: e-Kirik

14.04.2020: e-Kirik
Vestlevad peapiiskop Urmas Viilma, õp Tauno Toompuu, õp Toomas Nigola ja EELK konsistooriumi avalike suhete spetsialist Regina Hansen.

09.04.2020: Suured kirikupühad

09.04.2020: Suured kirikupühad
Algavate pühade tähenduse ja tähistamise üle EELK peapiiskop Urmas Viilma, piiskop Joel Luhamets, praost Marko Tiitus ja õp Toomas Nigola.

07.04.2020: Pühade pidamine eriolukorras

07.04.2020: Pühade pidamine eriolukorras
Vestlevad peapiiskop Urmas Viilma, peapiiskop emeritus Andres Põder ja EELK piiskop Tiit Salumäe

02.04.2020: Kirikuelu uutes oludes

02.04.2020: Kirikuelu uutes oludes
Vestlusringis peapiiskop Urmas Viilma, praost Anti Toplaan, praost Üllar Salumets, õp Toomas Nigola