14. augusti kirikuööl on Valga praostkonna pühakodade uksed valla
Legend räägib, et kord unustanud kirikuteener ühe Viini kiriku uksed õhtul sulgemata ja jalutanud koju. Mõne tunni möödudes meenus see talle ja mees tõttas tagasi uksi lukustama. Oma imestuseks leidis ta sel hilisõhtul kirikust eest hulga inimesi, kes olid jalutuskäigul avatud uksest sisse astunud, et uudistada või lihtsalt pisut istuda ja mõtiskleda. Nii hakkaski küpsema mõte avada kord aastas ühel õhtul kirikute uksed, et sundimatus öises atmosfääris võiksid kirikusse siseneda ka kõik need inimesed, kes seda mingil põhjusel tavaliselt ei söanda.
2005. aastal Viinis alguse saanud Kirikute Ööd peetakse praegu üle Euroopa. Mitmel aastal on ka Eestis avatud kümnete pühakodade uksed ja võetud vastu tuhandeid külastajaid. Tänavu 5. juunile kavandatud üle-eestiline sündmus lükkus sedapuhku koroonaviiruse leviku tõttu edasi 2021. aastasse.
EELK Valga praostkonna kirikud on siiski ka tänavu leidnud võimaluse oma uksed külalistele avada. Kirikuöö 14. augustil avab kõigi EELK Valgamaa pühakodade uksed alates kella 18.00. Kirikutes toimuvad lisaks palvustele ringkäigud, kontserdid ning teemakohased mõtisklused. Võimalus on ka vaimulikega isiklikult ja vahetult suhelda.
„Inimestele on see sündmus oluline ja ka korralduslikult pole midagi keerulist,“ kommenteeris Puhja koguduse liige, organist Miina Kuusemaa. „Oleme harjunud asju praostkonnas ühiselt tegema. Peame kahte laulupäeva aastas, lastelaagrit ja piiblipäeva. Sel aastal läheme 13. augustil ka ühisele laevareisile ja peame Võrtsjärve ääres jumalateenistuse vabas õhus.“ Kirikuööl osalevad kõik EELK Valga praostkonna kogudused. Kuusemaa lisas, et kirikuööl osalevad lisaks praostkonna partnerid teistest kirikutest, keda jaksati kutsuda. „Eriti palju on neid Valgas, hõlmates ka Läti Lugaži kogudust, aga ka näiteks EAÕK Kavilda kogudus.“
Valga praostkonna kirikuöö on heakskiidu saanud ka Eesti Kirikute Nõukogult ja toetust on saadud nii EKN-ilt, Kultuurkapitalilt kui Valga vallalt. Plakatid kujundati ise ja ka sündmuse nimi „kirikuöö“ on veidi teistsugune, kui tulevasse aastasse lükatud Kirikute Ööl.