Tänasest on kõigile avatud hingehoiutelefon

Tänasest on kõigile avatud hingehoiutelefon

Täna keskpäeval avatakse hingehoiutelefon 116 123, mis töötab 24 tundi ööpäevas ja seitse päeva nädalas. Helistama oodatakse kõiki inimesi, sõltumata religioonist ja maailmavaatest, et saada tuge haigustest, õnnetustest või elusituatsioonist põhjustatud psüühilise kriisi leevendamiseks ja turvatunde loomiseks. Tugiliini kõnedele vastavad erialase hariduse ja töökogemusega hingehoidjad.

„Seoses Covid-19 puhanguga on ühiskonnas kasvanud ebastabiilsus, paljusid on vallanud töökaotuse tõttu lootusetus ja hirm tuleviku ees. Ka suhtlusvõimalused on olnud piiratud, mistõttu jäävad paljud inimesed oma probleemidega üksi,“ ütles sotsiaalministeeriumi peakaplan, assessor Ove Sander. Ta lisas, et kriisiolukord suurendab enesetappude riski, tekitab ärevushäireid ja erinevaid psühholoogilisi probleeme. 24 tundi ööpäevas ja seitse päeva nädalas kõigile kodanikele ilma eelneva registreerimiseta ja tasuta hingehoiutelefoni loomine oluline ning vajalik abi inimeste turvatunde loomisel ja pingete maandamisel. Samuti on hingehoiutelefon ennetav tugi erinevate kriisis tekkivate probleemide maandamisel.

Telefonile vastavatel hingehoidjatel on erialane haridus ning töökogemus hingehoidjana ja ka telefoninõustajana. Hingehoidja töö on lähedane kliinilisele psühholoogile, hõlmates lisaks ka inimese eksistentsiaalseid ja usulisi vajadusi. Lisaks teoloogilisele haridusele on hingehoidja saanud ettevalmistuse, et aidata haigeid, kriisis ja psüühiliste probleemidega hädas olevaid või surevaid inimesi.

Hingehoiutelefon teeb koostööd häirekeskusega. Nii häirekeskuse hädaabinumbrilt 112 kui ka riigiinfo telefonilt 1247 saab hingeabi ja emotsionaalset tuge vajav inimene ühenduse ka hingehoidjaga.


Vaata ka: