Ove Sander: valu ja traagika vahetu kogemine võiks meid juhatada ülestõusmise rõõmu kirkusele

Õpetaja assessor Ove Sander (Foto: Toomas Nigola)

„Selle püha sõnum ja lootus on alati samad: Kristus on üles tõusnud, surm on võidetud ja meile kõigile on Temas igavene elu kingitud. Aga ikka tuleb selles kaasa aeg ja olukord, kus me parasjagu viibime,“ ütles Nõmme Rahu koguduse õpetaja, EELK Usuteaduse Instituudi rektor Ove Sander intervjuus Eesti Päevalehele. „Kuna oleme sõja, surma ja traagika keskel, siis olen seda meelt, et tänavu võiks ülestõusmise valgus ja rõõm olla veelgi suurem,” loodab õpetaja. „Kui muidu püüame kristlastena sel perioodil ennast kaasa saada Jeesuse kannatuslooga – selleks mediteeritakse, loetakse pühakirja või teisi tekste, palvetatakse –, siis praegu on kannatus ja valu nii reaalsed ja käegakatsutavad, et neid ei pea enam vaimsete praktikate abil suurendama, need on lihtsalt nii hoomatavad ja kogetavad.”
Kirikusse meelerahu otsima on tulnud märgatavalt rohkem inimesi ja ka Nõmme Rahu pühapäevahommikuste jumalateenistuste osaliste hulk ongi tublisti suurenenud, tõdes vaimulik. Ukrainas sõja puhkedes tekkis kogudusel kohe ka ühine soov midagi sõjapõgenike heaks teha. Jõuti mõtteni, et ka kirikud ja kogudused võiksid toimida toidukogumispunktidena. Üleskutse jõudis kõigi kogudusteni ja mõistagi ei jäänud aktsioonist kõrvale Nõmme Rahu kogudus. Tulemus ületas igasuguseid ootusi: kogumisnädala jooksul tuli kogudusel mitu korda Toidupangalt tühje kaste juurde paluda, et kohale toodud toiduabi ära mahutada, kirjutab leht.