Tartu Maarja kiriku kellad jõuavad koju

Maarja kiriku kellad on pika reisi ootel (Foto: Ellen Hüesker)

14. juunil 2022 jõuavad Tartu Maarja kiriku kellad kodulinna. Kellasid Usk, Lootus, Armastus ja Rõõm tutvustatakse samal päeval algusega kl 14.00 Tartu Raekoja platsil.

Pidulikult sündmusel kõneleb Tartu linnapea ja Tartu Maarja Kiriku Sihtasutuse nõukogu esimees Urmas Klaas. Kellade lugusid tutvustab EELK Tartu Maarja koguduse nõukogu liige ja kirjanik Loone Ots.

Et aga tegemist ei ole Tartu Maarja kiriku esimese kellakomplektiga, räägib ajaloolistest kelladest Kogujast ja Hõikajast ning nende Tartusse saabumisest Maarja Kiriku Sihtasutuse asutajaliige Toomas Savi. Maarja
koguduse vaimulik viib läbi palvuse ning esineb Tartu Maarja Kirikukoor dirigent Lilyan Kaivu juhendamisel.

Pärast ametliku osa lõppu on kõigil huvilistel võimalik kelladega lähemalt tutvust teha, küsida küsimusi, teha pilte jne.

Tartu Maarja kiriku uus kellakomplekt valati Saksamaal Gescheri linnas asuvas Petit & Gebr Edelbrock valukojas Ellen Hüeskeri juhtimisel 29. aprillil 2022.

Kellasid ehivad Tartu Maarja kihelkonna vöökirjad Eesti Rahva muuseumi kogudest. Mustreid tutvustas muuseumi teadur, etnoloog Reet Piiri. Temalt saadud väga põhjaliku teabe alusel tegi Tartu Maarja kogudus lõpliku valiku.
Lisaks vöömustritele on igale kellale valatud kirjakoht piiblist, nimega sobiv kaunistus ning tänu annetajale.

Kõik kellad annetab Maarja kogudusele Janek Veeber perega. Kellakomplekti maksumus koos vajalike lisadega (helistamismasinad, kellatool, kellarõdu aknad jne) on ca 150 000 eurot.

Kellade transpordiga Raekoja platsi aitab Tartu Maarja Kiriku Sihtasutust Linter-Transport AS.