Eesti Kirik 01.04.2026

Eesti Kirik 01.04.2026

Ülevaade sellest, mida pakub oma lugejatele ajaleht Eesti Kirik 1. aprillil Issanda aastal 2026

Eesti Kirik 01.04.2026

Mis mõtted võiksid inimestele pähe tulla, kui nad Tallinna Kaarli kirikusse sisenedes näevad altari kohal Johan Köleri suurt freskot Kristusest, kelle käed on kutsuvalt laiali? Võimalikke vastuseid reastab kogudust teeniv Tallinna praost Jaak Aus esilehe mõtiskluses.

Kirstlik lootus ei tähenda naivistlikku optimismi, kinnitab juhtkirjas ajalehe Eesti Kirik kolleegiumi esimees Kaido Soom. Rahutud ajad on täna, aga rahutud olid need ka siis kui elas Jeesus ja sammus maailma lunastamiseks ristile. Selleks, et maailm lunastada ja meile ka täna lootust anda.

Tartus kogunesid Maarja-nimelised naised. Kutsujaks oli Maarja kogudus ning ajaks paastumaarjapäev, mis traditsiooni järgi ongi naiste püha. Üheskoos sai juua maarjapuna ning kuulda lähemalt maarjapäeva päritolu ning rahvakommete kohta.

25. märtsil seati Canterbury katedraalis ametisse Canterbury peapiiskop Sara Elisabeth Mullally, kes on esimene naine selles ametis. Ametisse seadmise pidulikul jumalateenistusel viibis ka peapiiskop Urmas Viilma.

Sellest, kuidas läks peapiiskop Viilmal kohtumine Londonis elavate eestlastega, annab ülevaate Londoni eestlasi vaimulikuna teeniv pastor Lagle Heinla.

Carl Sigismund Waltheri (1783-1866) rikkalikku loomingut Eesti kirikutes tutvustavad Triin Kröönström ja Kadi Polli, kelle sulest on huvilistele kättesaadav ka seda viljakat kunstnikku ja tema elutööd tutvustav raamat.

Ülestõusmispühad on kirikukalendri olulisem püha, mida kristlased üle ilma tähistavad. Kuigi püha sõnum on kõikjal sama, väljendub pühaduse kogemus erinevatel maadel ja kultuurides erinevalt. Eesti Kirik teeb valiku ja tutvustab värvikavamaid kombeid.

Eelmise aasta oktoobrist kuni käesoleva aasta märtsini kogusid Ühendus Eesti Elulood ja EELK Nõo Püha Laurentsiuse kogudus mälestusi ja pärimuslikke lugusid luterliku kiriku ajaloolistest lauluraamatutest. Milline on tulemus, sellest annab ülevaate ettevõtmise algataja Kristel Kotta.

Elust nägemise taga kirjutab pühadelehe jutluse Stockholmi eesti koguduse õpetaja Tiit Pädam. „Kristuse ülestõusmise vägi ulatub meie nähtava maailma piiridest palju kaugemale,“ kinnitab ta ja kirjutab, et usk annab mõtte elule ning just selleks oli vaja tühja hauda ja selle tunnistajaid.

Eesti Kirik soovib oma lugejatele head suurt nädalat ning mööda Kolgata teed ülestõusmispühadesse jõudmist!


Vaata ka:

Meeldib 1