
Assessor Melder andis Kirikukogule ülevaate looduhoiu temaatikast
Teisipäeval, 29. aprillil Haapsalus toimunud EELK Kirikukogu istungjärgul esines misjoni ja looduhoiu assessor Katrin-Helena Melder ettekandega, milles tutvustas kiriku plaane looduhoiukuu tähistamiseks ning andis ülevaate EELK senisest tegevusest keskkonnateadlikkuse edendamisel.
Praost Melderi sõnul on looduhoiukuu aeg, mil kristlased üle maailma on kutsutud palvetama, mõtisklema ja tegutsema Jumala loodu heaks. “Looduhoiukuu algab 1. septembril loodu eest palvetamise päevaga ja lõpeb 4. oktoobril Püha Franciscuse päeval,” selgitas assessor.
Ettekandes andis ta ülevaade looduhoiukuu tähistamise ajaloost, mis sai alguse 1989. aastal, kui oikumeeniline patriarh Dimitrios I kuulutas õigeusklikele 1. septembri eestpalvepäevaks kogu loodu eest. Hiljem pikendas Maailma Kirikute Nõukogu tähistamist 1. septembrist 4. oktoobrini. 2007. aastal soovitas Euroopa Kirikute Nõukogu kirikutel tähistada looduhoiukuud ja paavst Franciscus lisas selle katoliku kiriku kalendrisse 2015. aastal.
Eestis kuulutas EKN president, peapiiskop emeeritus Andres Põder 2020. aastal välja teema-aasta “Armastame loodut”. 2024. aastal kutsus EKN liikmeskirikuid looduhoiukuud tähistama, mille tulemusena toimusid sündmused ligi 20 EELK koguduses.
Assessor Melder tutvustas 2025. aasta looduhoiukuu plaane. Seekord on teemaks “Rahu looduga” ja sümboliks “Rahu aed”. Looduhoiukuu eesmärkidena tõi ta välja rõõmu tundmise loodusest, osaduse leidmise kristlaste ning hea tahtega inimestega, kes loodusest hoolivad, Looja Jumala austamise ning looduhoiukuu tähistamise traditsiooni arendamise Eestis.
Looduhoiukuu programm on jagatud temaatilisteks nädalateks: matkanädal, arutelunädal, talgunädal (sh Maailmakoristuspäev 20. septembril, mil kogutakse e-jäätmeid) ning raamatu- ja filminädal. EELK looduhoiukomisjon on juba alustanud konkreetsete tegevuste planeerimist, sealhulgas palverännak Matsimäelt läbi raba Vargamäele ning raamatute taaskasutuse kampaania.
Ettekandes tutvustati ka EELK koguduste seas läbi viidud looduhoiuteemalise küsitluse tulemusi. Kogudused pööravad igapäevaselt looduhoiule tähelepanu mitmeti: prügi sorteerimise, biojäätmete kompostimise, pastoraadi ja kiriku parkide hooldamise, ühekordsete nõude vältimise, paberivaba asjaajamise, päikesepaneelide paigaldamise ning läbimõeldud muruniitmise kaudu.
Paljud kogudused on rajanud aedu või parke nii puhkamiseks kui tarbe-eesmärgil. Küsitluses osalenud 44 kogudusest 19 on rajanud kivitaimlaid, koguduse aedu, iluaedu, roosiaedu, maitsetaimede aedu, puhkealasid, mänguväljakuid ja õunaaedu.
Melder tutvustas ka Soome kiriku “Vihrea kirkko” (Roheline kirik) programmi, mis hõlmab energiakasutust ja hoonete haldust, hankepoliitikat ja tarbimist, looduhoidu ja roheala kasutust, kogukonnatööd ja teavitamist ning sisemist juhtimist ja aruandlust.
Ettekande lõpus meenutas assessor Melder Jeesuse sõnu Markuse evangeeliumist: “Minge kõike maailma, kuulutage evangeeliumi kogu loodule!” ning kutsus kõiki üles kuulutama evangeeliumi kogu loodule.
EELK arengukava 2019-2028 strateegia näeb diakooniatöö valdkonnas ette keskkonnateadliku ja -säästliku eluviisi propageerimist ja viljelemist, mis on kooskõlas looduhoiukuu eesmärkidega.