Piiskop Toplaan külastas Põhja-Pärnumaad: tähelepanu keskmes olid haridus, kogukonnaelu ja koostöö

Piiskop Toplaan külastas Põhja-Pärnumaad: tähelepanu keskmes olid haridus, kogukonnaelu ja koostöö

Saare-Lääne piiskopkonna piiskop Anti Toplaan viibis 3. juunil Põhja-Pärnumaa vallas visiidil, mille käigus külastati kohaliku omavalitsuse, haridus- ja sotsiaalasutuste ning ettevõtlusvaldkonna esindajaid. Visiidi korraldasid Vändra ja Tori koguduse õpetaja Ants Kivilo ning kohalikud kogudused koostöös vallaga. 

Päev algas kohtumisega Põhja-Pärnumaa Vallavalitsuses. Kiriku esindajatena osalesid lisaks piiskopile Pärnu praostkonna praost Toomas Nigola, samuti Põhja-Pärnumaa vallas teguseva Pärnu-Jakobi koguduse hooldajaõpetaja Kristiina Jõgi, Vändra koguduse diakon Hanno Saks ning Pärnu-Jakobi koguduse perenaine Epp Gellatly. Valda esindasid vallavanem Madis Koit ja vallavolikogu aseesimees ning Vändra Martini koguduse juhatuse esimees Peeter Reiman.

OÜ Valley külastus

Kohtumisel käsitleti kogukonnaelu, inimestevahelisi suhteid ning Eesti ja maailma arengutega seotud küsimusi. Vestlus keskendus võimalustele, kuidas kirik ja omavalitsus saaksid kohaliku elu edendamisel üksteist toetada. Vald toetab kogudusi projektide omaosaluse katmisel, samuti tegevustoetusega. Ka peeti mõistlikuks koostööd teha Pärnumaa koguduste pilootprojektina arendatava kriisi-raadioside loomisel, kuna ka vallal on soov midagi analoogset luua.

Seejärel külastati Vändra Gümnaasiumi ja Mihkel Lüdigi nimelist Vändra Muusika- ja Kunstikooli, mis tegutsevad ühises koolihoones. Külalisi võõrustas direktor Aivar Paas. Aruteludes tõstatusid muu hulgas kohaliku omavalitsuse kriisivalmiduse ja kiriku koostöövõimalused ning mõte lõimida usundiloo õpetus küberhügieeni ja infoturbe teemadega. Osalejate hinnangul võiks eetika- ja väärtuskasvatus pakkuda noortele tuge ka digikeskkonnas toimetulekuks ning aidata kujundada vastutustundlikku suhtumist kaasaegsetesse väljakutsetesse. 

Pärastlõunal külastati Vändras tegutsevat käsitöövaipade tootjat Valleyt. Pereettevõtte omanik Aadu Juhkental tutvustas ettevõtte tegevust ja tootmisprotsessi. Kõrgekvaliteedilisi vaipu eksporditakse paljudesse Euroopa riikidesse ning ettevõtte toodangut kasutatakse nii avalikus kui erasektoris. Mitmed Valley valmistatud vaibad on leidnud koha ka Eesti kirikutes, sealhulgas Vändra ja Pärnu-Jaagupi pühakodades.

Vändra kogudus hoiab järjepidevust

Visiidi käigus tutvuti lähemalt ka Vändra kirikuga. Õpetaja Ants Kivilo tutvustas koguduse elu ja kirikuhoone arenguid. Väike, kuid aktiivne kogudus on viimastel aastatel panustanud pühakoja korrastamisse ning käesoleval aastal loodetakse renoveerida kiriku aknad. Pühapäevastel jumalateenistustel osaleb regulaarselt kümmekond või enam koguduseliiget. 

Kirikuaeda külastades peatuti ka helilooja Mihkel Lüdigi kalmul. Vändra jaoks olulise kultuuritegelase viimne puhkepaik on viimastel aastatel korrastatud ning säilitab olulist osa piirkonna kultuuripärandist. 

Koostöö ulatub ka sotsiaalvaldkonda

Vändra hooldekodus tutvuti selle asutuse töökorralduse ja elanike igapäevaeluga. Hooldekodu juhataja Sirje Lang andis ülevaate teenustest ning koostööst kogudusega. Vändra koguduse diakon Hanno Saks külastab hooldekodu regulaarselt ning peab seal ka jumalateenistusi.

Visiidi lõpetas kohtumine Vändra kogudusemajas, kus arutleti usu, kutsumuse ja koguduseelu teemadel. Lisaks piibliringidele tegutsevad koguduses kodugrupid ning laulukoor, mida peetakse ühiselt kohaliku õigeusu kogudusega. Erandliku koostöövormina teenib koor lauluga vaheldumisi nii luterlikus kui õigeusu kirikus. 

Kohtumised on piiskopile tähtsad

Saare-Lääne piiskopkond loodi EELK Kirikukogu otsusega kaks aastat tagasi. Piiskop Anti Toplaan on selle aja jooksul külastanud enamikku Lääne-Eesti omavalitsusi ja kogudusi. Põhja-Pärnumaa visiit oli osaks sellest kohtumiste sarjast.

Meeldib 1