Võidupüha eel süüdati Toris sõjameeste mälestuskirikus võidutuli

Võidupüha eel süüdati Toris sõjameeste mälestuskirikus võidutuli

Võidupüha eelõhtul, 22. juunil toimus Tori Eesti Sõjameeste Mälestuskirikus tänujumalateenistus, kus mälestati Eesti vabaduse eest võidelnuid ning avaldati tänu neile, kelle teenistus on aidanud hoida Eesti riigi iseseisvust ja julgeolekut. Teenistusel õnnistas EELK peapiiskop Urmas Viilma ka võidutule.

Egle Viilma fotod

Peapiiskop kirjutas ühismeedias, et võidutuli süüdati mälestuse, tänu ja lootuse märgina. „Võidutuli tuletab meile meelde, et vabadus ei ole iseenesestmõistetav, vaid põlvkondade poolt hoitud ja kaitstud väärtus,“ märkis ta.

Teenistuse käigus õnnistas peapiiskop Viilma koos EAÕK metropoliit Stefanusega ka mälestustahvli Prantsuse sõjaväe kõrgemate juhtide auks, kes on pälvinud Eesti Vabadusristi. Kokku kuulub Vabadusristi kavaleride hulka 35 Prantsusmaa sõjaväelast ja riigitegelast, kelle panust Eesti Vabadussõja aegses toetuses meenutati tänuga.

Mälestustahvli avamine leidis aset aastal, mil möödub 105 aastat Eesti Vabariigi ja Prantsusmaa diplomaatiliste suhete sõlmimisest. Eesti välisministeeriumi andmetel tunnustas Prantsusmaa Eesti Vabariigi iseseisvust 26. jaanuaril 1921 ning diplomaatilised suhted taastati 30. augustil 1991. 

Peapiiskop tänas kõiki korraldajaid, eriti Eesti Reservohvitseride Kogu ja Tori Kiriku Taastajate Ühendust, kes aitavad hoida elavana Eesti rahva ajaloolist mälu ning annavad seda edasi tulevastele põlvedele. Eesti Reservohvitseride Kogu kalendri järgi toimus võidupühale pühendatud tänujumalateenistus Toris 22. juunil 2026 ning selle kavas olid ka EROK teeneteristide üleandmine, Prantsuse kodanikest Eesti Vabaduse Risti kavaleridele pühendatud mälestusplaadi avamine ja mälestustule süütamine. 

„Õndsad on rahutegijad, sest neid hüütakse Jumala lasteks.“ (Mt 5:9)

Tori Eesti Sõjameeste Mälestuskirik

Tori kirik on kujunenud Eesti sõjameeste mälestamise ja riiklikult oluliste tähtpäevade tähistamise paigaks. Tänavu aprillis tähistati seal pühakoja taaspühitsemise 25. aastapäeva ning õnnistati kiriku taasavamist tähistav mälestustahvel.

Meeldib 1