Aprillikuu tsitaate

“Kirikujuhid lohutavad iseennast ja meid, et katki pole midagi. On küll! Võib väita, et usk on eraasi. Või et tõeline usk on südameasi ega vaja väliseid vorme. Vajab küll. Koroona on kirikule ränk katsumus. Pühad ei ole privaatsed, vaid kristliku kogukonna ühine asi. Ja seda ei asenda virtuaalne.”

/…/ “Rituaalid vajavad palju sugupõlvi hoolikat edasi kandmist, et koguda väge. Aga nad on haprad nagu elusolendid ja võivad kuivada ning kaduda kärmelt.”

Toomas Paul, maaleht.ee 16.04.2020

“Inimesed saavad eriolukorra ajal kirikusse üksi sisse astuda, küünla südata ja palvetada. Kinno ja teatrisse ei ole motet etenduste või kinoseansside vaheajal minna, sest meelelahutus toimib teisiti kui kirik. Kirik on jumalakojana toimiv aga alati. Ka siis, kui seal parasjagu teenistust ei toimu.”

Urmas Viilma, ekspress.ee 15.04.2020

“Mulle väga meeldib see mõte, et lisaks 2+2 reeglile tuleks veel üks kaks lisada – helistada iga päev vähemalt kahele inimesele. See on üks väga konkreetne ja lihtsalt tehtav tegu, mille mõju aga oleks väga suur, et ühiskond oleks tervem ja neid, kes üksinda nukrutsema jäetud, vähem.”

Tauno Toompuu, Virumaa Teataja 15.04.2020

“Meie endi usk võib olla tugev, kuid me ei tohi oma isiklikule usule toetudes saada viiruse levitajateks.”

Urmas Viilma, tervis.postimees.ee, delfi.ee 13.04.2020

“Igal õhtul helistame kiriku kella. See on sõnum, mis jõuab üle maa: kirik on olemas, kirik on avatud, kirik ütleb tere tulemast.”

Arved Ollino, Eesti Kirik 15.04.2020

“Me unustame nii kiiresti ära viletsa, harjume nii kiiresti heaga, peame sedanormaalseks kõige selle kõrval, et maailmas iga päev tuhandeid sureb nälga ja paljudesse viirustesse.”

Jaan Tammsalu, Pealinn, 13.04.2020

Urmas Viilma, tervis.postimees.ee, delfi.ee 13.04.2020

Arved Ollino, Eesti Kirik 15.04.2020

“Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks tuleb elu seisma panna, mis tähendab ka majanduse ulatuslikku seiskamist, et haigus ei leviks ega inimelusid ära ei viiks. Jumal tänatud, oleme marksismist paranemas – majanduse nimel ei ole enam sünnis tuua ohvriks inimesi. Ühiskond ei ole enam ebajumalaks, mis neelaks inimkonna arengu kindlustamiseks üksikisikuid.”

Arne Hiob, Tallinna Jaani koguduse Facebooki leht

“Toimiv on tulevikuühiskond, mille vereringes ei pumbata ringi mitte ainult raha, vaid hoolivust, ligimesearmastust, solidaarsust, truudust ja ustavust üksteise, kuid ka oma rahva, riigi ja Looja vastu.”

Urmas Viilma, Eesti Kirik 29.04.2020

“Et maskide ja kaitsekinnaste langedes ei peaks ligimese ees ka silmi langetama, peame täna jääma inimeseks. Selleks mõistvaks ja Jumala loodud isendiks, kes enda kõrval armastab ka teisi ja kohtleb ligimest nagu iseennast.”

Lea Saar, Eesti Kirik 29.04.2020

“Ma arvan, et vaimuliku koht on seal, kus teised enam väga ei suuda olla, kus tegelikult on väga palju vaikust ja väga palju tühjust ja just nimelt vastuseta jäävaid küsimusi.”

Annika Laats. Eesti Kirik 29.04.2020

“Alati ei piisa sellest, millist mälu kannan mina. Midagi ununeb. Seepärast on vaja kaastundjate tuge. See, mida üksikisik võib unustada, aitavad teised alal hoida. Tähistades üheskoos pühi ja tähtpäevi, kanname edasi igavikulist mälu.”

Gustav Kutsar, Eesti Kirik 22.04.2020

“Enne, kui hoog taas täistuurid sisse saab, tuleks aeglasemat tempot ära kasutada. Sõiduplaani ning aknast avanevate vaadete kaemiseks. Selle üle järele mõtlemiseks, et alati ei pea kõiges naabrist parem olema. Et kõiges ei pea kehtima põhimõte citius, altius, fortius (kiiremini, kõrgemale, tugevamini).”

Anne Burghardt, Eesti Kirik 22.04.2020

“Minu meelest on just nemad, kes teevad esmapilgul väikesi asju, meie aja kangelased. Need, kes märkavad, hoolivad. Kes teevad “ainult oma tööd”, nagu nad tagasihoidlikult ütlevad. Just selliste inimeste tegudest lugedes ja neid iga päev enda ümber märgates mõtlen: inimkonnal on ikka veel lootust.”

Signe Salumets, Eesti Kirik 22.04.2020