Eesti Kirik 16. septembril 2020
Esilehelt saame lugeda, et Valga praostkonnas Rõngus peeti piiblipäeva. Ja juba kümnendat korda toimus oikumeeniline palverännak Vana–Vastseliina piiskopilinnuse varemete juurde. „Imeliste juhtumite ajel kuulutati kindluse kabelis asuv rist reliikviaks. Lossikabeli altari kohale kahe raudnaelaga kinnitatud rist oli kahe ebamaiselt helendava inimkuju poolt seinalt altari peale teisaldatud, kuhu rist ilma kõrvalise toeta ka veatult püsima jäänud. See ime kordus lossi kabelis mitmete tunnistajate silme all koos imelise muusika kõlamisega ja küünalde iseenesliku süttimisega. Imelist risti oma silmaga vaatama tulnud inimesed täheldanud olulist leevendust oma mitmesugustele tervisemuredele. Paavst Innocentius VI andis 1354. aastal välja bulla, milles nimetas Vastseliina linnuse tema imettegeva risti tõttu pühade paikade nimekirja,“ kirjutab kohal käinud tegevtoimetaja Liina Raudvassar.
Emeriitpeapiiskop Andres Põderi juhtkirja fookuses on sündimata laste eluõigus: “Inimelu pühadus ja lapse õigus elule on üheks vanemaks ja olulisemaks euroopalikuks väärtuseks.“
Kirikute Maailmanõukogu kutsub septembrit tähistama loodushoiule pühendatud kuuna ja on sel aastal teemaks valinud „Maa juubeliaasta“. Sellest kirjutab õpetaja Avo Üprus ja ka meie kolumnist Andres Lehestik, kes märgib: „On vältimatult vajalik olla Looja ja loodu ees alandlik, õppida loodu(s)hoidu, osata hoidmisest rõõmu tunda.“
Laiuse koguduse õpetaja Margit Nirgi meenutab suurepärast organisti, orelikunstnikku Rolf Uusvälja, kes eile, 15. septembril oleks saanud 90 aastaseks. Õp Nirgi kõneleb nii tema geniaalsusest muusikuna kui ka sellest, milline oli ta inimesena.
Toimetaja Rain Soosaar vaagib arvamusloos, miks meie ajal osad kristlased kirikust eemale jäävad, tuues üheks põhjuseks pettumuse inimestes, kelle kaudu ristiusku tundma õpitud on.
Peapiiskop Urmas Viilma annab teada, et seoses koroonakriisiga nelipühalt lõikustänupühale lükatud tänuteenistus ei toimu. Tunnustusi jagatakse lokaalselt. Kas sügisene kirikukogu istung toimub, pole veel teada: “Ebaselgust on kõiges veel väga palju ja elame nädala, kohati paar päeva korraga ja teeme edasisi otsuseid lähtuvalt hetkel valitsevast olukorrast.“
Viis aastat tagasi kutsus peapiiskop Urmas Viilma Põlva kirikuõpetaja Toomas Nigola konsistooriumi avalike suhete talitusse, kus viimane on koguduse kõrvalt tegelenud peamiselt kiriku sõnumi vahendamisega veebimeedia kaudu. Sel aastal pälvis ta selle panuse eest EELK meediapreemia ja on suure loo fookuses.
Torma Maarja koguduses toimus teemant- ja hõbeleer.
Uudistest saab lugeda, et EKN-i meedia ümarlauda võõrustas Rooma-Katoliku kirik, Tartu ülikooli usuteaduskond pidas sel aastal avaaktuse erinevalt varasemast Tartu Jaani kirikus, Tartu Peetri kooli sõprade ringi lipp leiti Eesti Rahva Muuseumi kogudest, Tallinna Jaani kiriku tornis olev kell näitab jälle õiget aega ja Lääne-Nigulas tähistati kihelkonna ajaloopäeva.
16. pühapäeva pärast nelipüha teemaks on „Jumala hoolitsus“. Ajalehe viimasel leheküljel avab seda õpetaja Tiina Janno ja lehejutlus pärineb Haapsalu koguduse abiõpetaja Kristo Hüdsi sulest. Õpetaja Hüdsi kirjutab: „See ei tähenda, et need, kes usaldavad Jumalat, on alati säästetud hädadest, küll aga on neil eriline aare – hingerahu. Mure röövib hingerahu, Jumal annab hingerahu.“