Täna algab veebipõhine loengusari Tallinna Toomkooli ajaloost

Täna algab veebipõhine loengusari Tallinna Toomkooli ajaloost


Fragment vasegravüürist J. Basedowi 9-köitelisele kasvatusalasele teosele „Elementarwerk“. Dessau 1774. Tallinna Linnamuuseum

Tallinna Linnamuuseumi näitusega „Tallinna Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi“ kaasneb loengusari, mis avab siinse haridus- ja vaimuelu erinevaid tahkusid eri ajastutel. Veebipõhised loengud toimuvad Zoomi platvormil, liituda saab selle lingi kaudu.

Tallinna toomkool on vanim tegutsev kool Eestis ja üks vanemaid kogu Läänemere regioonis. Näitus kirjeldab toomkooli näitel hariduselu kujunemist Eestimaal läbi sajandite kuni 20. sajandi keskpaigani välja.

Keskaegsest ladinakeelsest katedraalikoolist sai Rootsi ajal algharidust andev triviaalkool, hiljem saksakeelne aadliakadeemia ja viimaks gümnaasium. Kooli õpilaste hulgas oli peale aadlike ja vaimulike ka linna kaupmeeste ja haritlaste lapsi, saksa, rootsi, soome, vene ja harva ka eesti päritolu õpilasi. Nende seast võrsus kogu maailmas tuntud teadlasi, maadeavastajaid ja poliitikategelasi, eelkõige aga Eestimaa elu edendajaid.

Loengusari hariduselust avab kevadsemestri jooksul näituse teemasid sügavuti, läbides kronoloogiliselt siinse haridus- ja vaimuelu erinevaid aspekte. Loengud pakuvad lisainfot näituse juurde ja võimaluse tutvuda tunnustatud ajaloolaste uusimate uuringutega.

Loengud toimuvad kolmapäeva õhtuti kell 18.00 Zoomi platvormil.
Loenguga liitumise link: https://zoom.us/j/93865918225

KAVAS:

27. mai
Veronika Varik “Kasvatuspõhimõtted 19. sajandil Eestimaa Rüütli- ja Toomkooli õpilaste näitel”.
3. juuni
Toomas Hiio “Kaasaegse haridus(korraldus)e sünd 19. sajandi Euroopas koos eellooga”.
10. juuni
Olev Liivik “Elitaarsus egalitaarses Eesti Vabariigis – õpilane ja õppimine 600-aastases toomkoolis”.