Eestlaste vabadustahet sümboliseeriv Peterburi Jaani kirik tähistas 160. aastapäeva

21. veebruaril toimunud pidulikul jumalateenistusel Peterburi Jaani kiriku 160. ja taaspühitsemise 10. aastapäeva auks teenisid kaasa piiskop Tiit Salumäe ja Ingeri Kiriku piiskop Ivan Laptev. Pidukõnede järel kõlasid koguduse ansambli esituses laulud „Hoia, Jumal, Eestit!“ ja „Ma tahaksin kodus olla“.

Piiskop Salumäe õnnistas ka mälestustahvli kiriku 160. aastapäeva tähistamiseks ja andis üle EELK koostöömedali Peterburi Teataja toimetuse liikmele Veronika Mahtinale. Toimusid koguduse täiskogu koosolek ja koguduse organite valimine.

Samal õhtul kiriku aastapäeva puhul toimunud pidulikul kontserdil esines Venemaa vanamuusika ansambel ja 20. veebruaril toimunud kontserdil Sankt-Peterburi Akadeemilise Filharmoonia kammerorkester.

Peterburi Jaani kirikul on Eesti kultuuri- ja riikliku iseseisvumise loos oluline osa. Peterburi eestlased said oma kiriku 1860. aastal. Kirikuhoone õnnistati 27. novembril 1860. Aastatel 1880-1900 oli Jaani koguduse pastoriks rahvaluule- ja keeleteadlane, üks Eesti rahvusliku liikumise suurkujusid Jakob Hurt.
Kogudus suurenes aja jooksul 10000 hingelt 20000-le.

8. aprillil 1917 osales 40 000 eestlast meeleavaldusel, millega nõuti Eestile omavalitsusliku autonoomia andmist. Eestlased alustasid meeleavaldusega Jaani kiriku juurest ja võtsid suuna Tauria palee juurde, kus asus ajutine valitsus. Neli päeva pärast meeleavaldust ehk 12. aprillil 1917 kinnitas ajutine valitsus Eestile autonoomia andmise seaduse. Seega võib öelda, et just Peterburi Jaani kirikust sai alguse teekond Eesti iseseisvumisele.

Pöördeline hetk kiriku ajaloos oli 1930. aasta, kui Lensoveti korraldusel keelati jumalateenistused ning kirik võõrandati koguduselt. 1970ndatel jäi hoone tühjaks ning hakkas lagunema. 1996. aastal pöörduti Peterburi kuberneri poole kirjaliku palvega tagastada kirik ja selle juurde kuuluvad hooned. Kiriku tagastamise järel algas raha kogumine. 2008. aastal sai valmis kiriku taastamisprojekt. Hoonet asus rekonstrueerima Eesti Kontsert selle juhi Aivar Mäe eestvõttel. Peterburi Jaani kirik taasavati 20. veebruaril 2011.

Peterburi Jaani kogudus kuulub Ingeri kiriku koosseisu, kuid kogudust käivad EELK diasporaakogudusena teenimas vaimulikud Eestist.