Arhiivipärlid: Martin Lutheri kirjad Tallinna linnavõimudele

EELK konsistooriumi maja (Kiriku plats 3, Tallinn) fuajee seinal saab nüüdsest näha koopiaid Martin Lutheri Tallinnasse saadetud kirjadest.

Tekst: Janis Tobreluts, EELK Konsistooriumi arhivaar

Foto: Riina Sildvee

Luther läkitas 1530. aastatel Tallinnasse teadaolevalt kolm kirja, milles kõneldakse Tallinnasse evangeelsete vaimulike leidmisest ja soovitab linnakooli rektori ametisse Wittenbergis magistrikraadi omandanud Hermann Gronaud. Kirjade originaalid on hoiul Tallinna Linnaarhiivis, allpoololevad selgitused koostas Juhan Kreem. Kirjade koopiad kujundas seinal eksponeerimiseks Ülar Linnuste, raamis Joon Stuudio.

Martin Lutheri kiri, milles ta manitseb Tallinna raadi hoolt kandma linnale vaimulike koolitamise eest. 3. mai 1531. TLA, f. 230, n. 1-I, s. 1012a.

Tallinna 1530. aastal tabanud katk viis enamiku evangeelsetest jutlustajatest. 1531. aastal sõitis linnakooli rektor Joachim Walther rae ülesandel Wittenbergi, et paluda Lutheri abi linna ülemvaimulikuks sobiva isiku leidmiseks. Luther teatab kirjas raele, et on kõnelnud ametist magister Heinrich Bockiga Hamelnist, kuid too leidvat end kõrge ameti jaoks liiga noore olevat. Luther lubab veelgi sobilike kandidaatide järele ringi vaadata. Samas manitseb ta raadi hoolt kandma jutlustajate koolitamise eest, muu hulgas jagama stipendiume teoloogiaõpinguteks Wittenbergis. Lõpuks tänab Luther raelt kingiks saadud nugisenaha eest.

Martin Lutheri soovituskiri Tallinna linnakooli õpetajale Hermann Gronaule. 7. august 1532. TLA, f. 230, n. 1-I, s. 1016a.

Luther kiidab Hermann Gronaud kui õpetatud meest ja võimekat koolmeistrit. Tallinnast pärit Gronau õppis aastail 1529–1532 Wittenbergi ülikoolis ja omandas magistrikraadi. 1532. aastal tuli ta Martin Lutheri ja Philipp Melanchthoni soovitustega Tallinna ning asus linnakooli rektori ametisse. 1542. aastal sai Gronaust Mihkli nunnakloostri esimene luterlik jutlustaja.

Martin Lutheri kiri raele, milles soovitab oma õpilast Nikolaus Glossenust Tallinna ülemvaimulikuks. 9. juuli 1533. TLA f. 230, n. 1-I, s. 1020a.

Lutheri soovitatud Glossenus tuligi Tallinna, kuid läks 1539. aastal tagasi Saksamaale, kus hiljem sai Magdeburgi superintendendiks. Temalt pärineb Sebastian Münsteri maailma maade ajalugu, geograafiat ja rahvaid kirjeldavas teoses „Kosmograafias“ (1544) ilmunud Liivimaa ülevaade, mille kriitiline toon liivimaalaste kaupmehementaliteedi suhtes on arvatavasti tingitud sellest, et Glossenus lahkus Tallinnast tüliga.