Jaan Tammsalu pälvis muinsuskaitse tunnustuse

Jaan Tammsalu pälvis muinsuskaitse tunnustuse

Õpetaja Jaan Tammsalu teenetemedaliga (Foto: Tallinna Jaani koguduse Facebooki leht)

18. aprillil avas Eesti Muinsuskaitse Selts (EMS) igakevadise muinsuskaitsekuu Tallinna lauluväljaku klaassaalis. Pidulikul avamisüritusel anti EMS teenetemedal ja tänukiri Tallinna Jaani koguduse õpetajale Jaan Tammsalule.

Tallinna Jaani koguduse Facebooki lehel avaldatud intervjuus põhjendab seltsi aseesimees Priit Herodes autasu andmist: „Tallinna Jaani kogudus teab ju suurepäraselt Jaan Tammsalu teeneid vaimse ja ainelise kultuuripärandi hoidmisel ja edendamisel – nagu me teda esitades seletuslauseks kirjutasime. Võtame kas või tema kirjutised Facebookis ja mujal, tema esinemised raadios ja televisioonis. Hingehoiu mõttes on ta üks kõige aktiivsemaid ja sügavama sõnaga inimesi. Samas kõik need muusikalised, sõnalised ja kunstiüritused, mis Jaani ümber koguduses toimuvad – kas sellest on vähe?“

Küsimusele, kas Tammsalu võib pidada esikirikuehitajaks vastas Heerodes: „Ega keegi ole pingerida teinud ja minu meelest olekski üsna mõttetu hakata siin mängima tähtede konkurssi. Aga fakt on see, et põlise tallinlase ja põhilise aja kesklinnas elanud inimesena olen ma Jaani kirikust mööda ja ka seal sees käinud väga palju. See, mis seal on toimunud, on vist ka pimedale märgatav. Seda enam, et kirikuhoone ümber oli omal ajal palju poleemikat, et Jaani kirik siia väljakule ikka ei sobi ja tuleks maha võtta. Aga praegu! Praegu on see tõesti igas mõttes kultuuritempel. Tunnustanud me oleme Jaani kogudust ja õp Tammsalu kahtlemata varemgi, aga teenetemedali määramisel on lai pilk kogu inimese teenimisele ja tegevusele, seda ei piira kitsas ajakriteerium. Teenetemedalit antakse inimesele välja ainult üks kord – see ei ole nagu nõukogude ajal, kus Leonid Brežnevil oli kangelase kuldtähti vähemalt viis tükki. Igal juhul on Jaan Tammsalu Eesti Muinsuskaitse Seltsi teenetemedalit enam kui väärt.“

Muinsuskaitsekuu eesmärk on tuua inimesi lähemale ajaloo- ja kultuuripärandile. Kuu raames toimuvad Eesti eri paigus heakorratalgud mälestistel ja meile olulistes kultuuriloolistes paikades, praktilised töötoad, ringkäigud ja ekskursioonid, muinsuskaitse seminarid, avalikud arutelud, saab vaadata näitusi. 

Enamikku üritusi korraldavad vabatahtlikult oma ala parimad eksperdid – muinsuskaitsjad ja ajaloolased. Lisaks EMSile panustavad muinsuskaitsekuu ettevõtmistesse mitmed kodanikuühendused, seltsid, omavalitsused ja muuseumid. Reklaam on kättesaadav EMSi kodulehel (https://muinsuskaitse.ee/) ja sotsiaalmeedias.

Muinsuskaitsekuu, mida tähistame alates 1985. aastast, algab rahvusvahelisel muinsuskaitsepäeval 18. aprillil ja see kestab kuni rahvusvahelise muuseumipäevani 18. mail.

Lisa kommentaar