Jakob Luhamets: igal pühapäeval kirikus käimine on sama loomulik kui koolis käimine
„Minu klassi poisid on isegi arvanud, et minu kuuldes ei tohi vanduda, sest muidu kuuleb seda Jumal. See mõte on neil hakanud vaikselt kaduma vist seepärast, et nad on näinud – kui nad vannuvad, siis ma pole pahaseks saanud ja nendega pole midagi juhtunud. Aga vahel nad nalja pärast käituvad ikka niimoodi. Vähemalt pole mind kuidagi kiusatud, et olen kristlane,“ räägib 12-aastane Jakob intervjuus Pauluse koguduse kuukirjale Pauluse Kiri.
Üldiselt elab Jakob Tartus tavalise koolipoisi elu: ammutab tundides teadmisi ja püüab vapralt koolitoiduga leppida, vabal ajal laulab ta kooris ja õpib muusikakoolis kitarrimängu. Üks asi on siiski teisiti: pühapäeviti viib erinevalt enamikust eakaaslastest tema tee kirikusse. Jakobi isa Kristjan on suure Tartu Pauluse koguduse õpetaja, vanaisa Joel aga luterliku kiriku piiskop. Jakob ise laulab Tartu Pauluse koguduse lastekooris, käib pühapäevakoolis ja osaleb pühapäeviti jumalateenistuste raadio- ja videoülekannete tegemisel.
Poiss kirjeldab kirikut kui oma elu enesestmõistetavat osa: „Minu jaoks on igal pühapäeval kirikus käimine sama loomulik kui koolis käimine – võid ju küll koolist salaja puududa, aga see ei tee sind kuidagi targemaks. Sama kehtib ka kiriku kohta. Ja ka pühapäevakooli kohta.“
Jakob on õppinud märkama Jumala kohalolu igapäevaelus, samuti on ta tuttav ka Piibli õpetlike lugude ja -tegelastega. Temaga intervjuu teinud õpetaja Marek Rootsi küsimusele, millised Piibli tegelased talle eriti meeldivad ja miks just nemad, vastab Jakob: Ilmselt üks mu lemmikuid on Aabel – temast peaksid inimesed rohkem eeskuju võtma, sest kui ta Jumalale anni tõi, siis ta tõi parima, mis tal oli. Jumalale tuleks tõesti tuua parim. Ja mulle meeldib ka Saalomon. Kui ma saaksin ühe soovi, mis läheb täide, siis ma valiksin samamoodi nagu Saalomon – tarkuse. Tarkus on see, mida on kõikjal vaja.“
Loe lähemalt:
Marek Roots Jakob Luhamets: “Igal pühapäeval kirikus käimine on sama loomulik kui koolis käimine”, “Pauluse Kiri, september 2022