Luterliku kiriku koolid saatsid särasilmsed noored teele

Möödunud ja sel nädalal toimusid luterlike koolide lõpuaktused Tallinna toomkirikus, Tallinna Kaarli kirikust ja Tartu Peetri kirikus. Koolide jaoks on aasta 2022 olnud mitmes mõttes ajalooline ja tähenduslik.

Tartu Luterliku Peetri Kooli põhikooli lõpetajad aastal 2022 (Foto: Artur Sinipalu/Eesti Kirik)

Tartu Luterlik Peetri Kool on Tartus aastatel 1906–1944 tegutsenud Peetri kooli tegevuse jätkaja. Just tänavu, aastal 2022 saatis 1. septembril 2013 kuue õpilasega 1. klassis taasalustanud kool teele oma esimese sõjajärgse lennu. Tartu Peetri kirikus toimunud jumalateenistus-aktusel sai põhikooli lõputunnisuse kümme õpilast. Ühtlasi andis kooli senine direktor Tarvo Siilaberg (direktor 2013–2022) aktusel üle kooli lipu oma järeltulijale, kelleks on alates 20. juunist Marek Sammul.

Oma esimese lennuni jõudis ka 2013. aasta juunis tegevust taasalustanud Kaarli Kool, mis hõlmab nii lasteaeda kui põhikooli. 1. septembril 2013 alustas kooli 1. klass ja igal aastal on vastu võetud uus esimene klass.

Kaarli Kooli lõpetajad 2022 (Foto: Erik Peinar/Kaarli Kooli Facebooki leht)

Kaarli Kooli ajalugu läheb tagasi 19. sajandisse, mil Johann Heinrich Brasche eestvedamisel saadi Tallinna linnalt maja Liivalai tänavale, kus 1880. aastal avati Väikeste Laste Hoid. Väiksematel möödus aeg põhiliselt mängides, aga suurematele toimusid ka koolitunnid: piiblilugu, matemaatika, saksa keel, venekeel, käsitöö. Suurt rõhku pöörati muusikale. Selts töötas 60 aastat, kuni „vabastajad“ selle sulgesid.

1918. aastal kutsuti ellu Kaarli Eragümnaasium, kus väärtustatud olid kristlik kasvatus ja üldhumaansed põhimõtted. Seegi kool sai tegutseda kuni 1940. aastani.

Taasasutatud Kaarli Kooli lõpetas 2022. aastal kakskümmend särasilmset noort. Suur osa neist jätkab õpinguid Tallinna Toompea-Kaarli koguduse juures koostöös Rocca al Mare Kooliga tänavu avatavas gümnaasiumiastmes, mis kannab nime Rocca al Mare Kooli Kaarli õppekoht (Kaarli Gümnaasium). Õppetöö hakkab toimuma Kaarli Kooli ruumides Tallinna kesklinnas aadressil Toompuiestee 4. Ka gümnaasium komplekteeritakse põhikooliga sarnasel põhimõttel – igal õppeaastal võetakse vastu üks klass kuni 24 õpilasega.

Tallinna Toomkooli lõpetajad 2022 (Foto: Tallinna Toomkooli Facebooki leht)

Tallinna Toomkoolist saadeti teele taasavatud kooli III lend. Kümme neist jõudis tänavu ka leeripäevani ja viis neist said enne leeritamist ka Tallinna Toomkirikus ristitud. Nii said tänavu kevadel koguduse uusi liikmeid juurde lisaks Tallinna Piiskoplikule Toomkogudusele veel mitmed kogudused, kus noored lapsena ristiti ja kuhu nende perekonnad kuuluvad. Jätkati ka kooli esimese lennu algatatud ilusa traditsiooniga istutada Toompargi õunaaeda õunapuu.

Erik Peinar

Tallinna Toomkool on XIII sajandil asutatud ning XX sajandil keeruliste ajaloosündmuste mõjul tegevuse katkestanud Tallinna Toomkooli (Domschule zu Reval) kristliku kultuuripärandi edasikandja ja tegevuse jätkaja. Tallinna Toomkool on Eesti vanim tegutsev kool, mida on esmakordselt mainitud Taani kuninga Erik VI Menvedi poolt välja antud kooliprivileegiürikus 3. jaanuaril 1319. aastal.

Külli Kuusk „Kaarli kool algaks sõnaga „aus“, Eesti Kirik 22.06.2022

Liina Raudvassar „Peetri kooli esimesed lõpetajad“, Eesti Kirik 22.06.2022