Mihklipäeval pühitsetakse Saku kiriku kellad

Saku kiriku kellade valamine (kuvatõmmis videost)

Neljapäeval, 29. septembril kell 16.00 pühitseb EELK peapiiskop Urmas Viilma Saku kiriku kaks kella. Pronksist kirikukellad on valatud Saksamaal Rinckeri valukojas. Suurem neist kaalub 446 kg, läbimõõt on 900 mm ning annab sügavat A-tooni (a1), väiksema kella kaal on 289 kg, läbimõõt 768 mm ning see annab C-tooni (c2).

Mihklipäeval ehk neljapäeval 29. septembril kell 16.00 pühitseb EELK peapiiskop Urmas Viilma Saku kiriku kaks kella. Kellad on valatud pronksist Saksamaal Rinckeri valukojas. Suurem neist kaalub 446 kg, läbimõõt on 900 mm ning annab sügavat A-tooni (a1), väiksema kella kaal on 289 kg, läbimõõt 768 mm ning see annab C-tooni (c2).

Kelladele on graveeritud kiriku pühaku Toomase ristid ja kombekohaselt ka kirjakohad Piiblist. Suuremal kellal on kirjas: „Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise“ (Mt 11:28). Seesama tekst oli kirjutatud ka koguduse endiste ruumide seinale Saku palvemajas ja on kogudusele kalliks sõnaks. Suurt kell on mõeldud kui Kristuse kella – Jumal kutsub inimesi enda juurde, kirikusse. Väikesel kellal on kirjas jõuluevangeeliumist pärit inglite kiituselaulu sõnad: „Au olgu Jumalale kõrges!“ (Lk 2:14). Väiksem kell sümboliseerib inimeste ja inglite vastust Jumala kutsele – inimese ülesanne on anda ustavuse, heade tegude ja sõnade näol Loojale au.

Saku Toomase kirik ei ole veel päris valmis, kuigi suur osa ehitusest on seljataga. Toomapäeval ehk 21. detsembril 2020.a pühitsetud Saku Toomase kirik on siiani tegutsenud ilma kirikukelladeta. Kellade pühitsemise järel on lootus, et eelolevatel jõuludel saab esmakordselt ajaloos kuulda kirikukellade helinat üle Saku.

Kellade pühitsemisel laulab kammerkoor Studium Vocale, lisaks peapiiskop Urmas Viilmale teenivad kaasa EELK Saku Toomase koguduse õpetaja Magne Mølster ja teised vaimulikud ning koguduse liikmed.

Kuigi kellad ja osa lisavarustusest on kirikus juba olemas, ei ole helistamismasinate ja kellade paigaldamise jaoks kõik raha veel koos. Kui soovid aidata kaasa selleks, et see unistus läheb täide on nii väikesed kui ka suured annetused südamest oodatud.

Annetuse saaja: Saku Kiriku Ehitus SA

Selgitus: Saku kirikukellafondi heaks

AS SEB Pank | SWIFT/BIC: EEUHEE2X | Tornimäe 2, Tallinn 15010. IBAN: EE041010220215648221

SWEDBANK AS |SWIFT/BIC: HABAEE2X | Liivalaia 8, 15040 Tallinn

IBAN: EE952200221056504915

AS LHV Pank |SWIFT/BIC: LHVBEE22 | Tartu mnt 2, 10145 Tallinn

IBAN: EE857700771004603321

Vaata lisa:

Lühifilm Saku kiriku kellade valmistamisest. Filmi tegi Florian Kluck.