Rahupalvusel Alppila kirikus osalesid üheskoos eri religioonide esindajad

Rahupalvusel Alppila kirikus osalesid üheskoos eri religioonide esindajad

„Rahupalve muusika oli hoolikalt ja oskuslikult valitud ning ette kantud. Lilled ja riided jäljendasid Ukraina lipu värve,“ kirjutas ajakiri Kotimaa. Pildil keskel on musitseerimas Alppila koguduse eestikeelse töö juht ja kantor Dagmar Õunap. (Foto: YLE)

Helsingis elavate eestlaste kodukirikus Alppilas toimus 13. märtsil rahupalvus, kus aabrahamlike usundite esindajatena palvetasid kõrvuti mitte üksnes eri konfessioone esindavad kristlased, vaid ka juudid ja moslemid.

Rahupalve viisid läbi Hamina õigeusu kiriku piiskop Sergei, ülemkarjane Jean Claude Kabeza katoliku kirikust, Soome islamikoguduse juhatuse esimees Gölten Bedretdin, Helsingi juudi koguduse ja Soome juudi koguduste kesknõukogu esimees Yaron Nadbornik ning Soome Baptistikoguduste esindaja, konfessiooni juht Jari Portaankorva.

Evangeelset luterliku kirikut esindasid Turu peapiiskopkonna piiskop Mari Leppänen, Soome Misjoniseltsi tegevdirektor Rolf Steffansson ja Helsingi Kallio koguduse ülemkarjane Riikka Reina. Lisaks olid kohal erinevas vanuses Kallio koguduseliikmed.

Palveid ja psalme loeti kirikus ka ukraina ja heebrea keeles. Kirikusse kogunenud eri religioonide esindajad mõistsid ühemõtteliselt hukka Venemaa sissetungi Ukrainasse ja religiooni kasutamise ettekäändena sõja õigustamiseks. Palvetades pääsesid valla emotsioonid, mida inimesed toimuvale mõeldes on raske koormana endas kandnud.

„Oleme šokeeritud, kui habras on inimlikkuse pärand, kui peenike niit me oma tavaelus oleme ja kui kiiresti see niit katkeda võib,” ütles palvusel piiskop Mari Leppänen. ”Täna on meie hüüded segunenud ukrainlaste hüüdega, kui üheskoos palume Jumala poole: Aita, päästa! Verevalamine peab lõppema.”

Vaimulik kõneles, et eelnevale põlvele on sõjamälestused jätnud jälje kogu eluks – mälestused hirmust, ahastusest, näljast ja ärevusest saadavad neid inimesi isegi pensionipõlves nagu äikesetorm, mis kuulutab pimedust ja ohte. Rahuaegses Soomes sündinud Leppänen lisas, et kasvas üles teadmises, et sõda ei tule enam. See usaldus purunes tol hommikul, kui algas rünnak Ukraina vastu.

Palvuselt jäi kõlama lootuse sõnum: kuigi praegune olukord on lohutamatu ja ebakindel; haigused, õnnetused ja sõda kukutavad ja tapavad; elul ei tundu olevat mõtet ega tähendust, kui sõnad hakkavad tähendama nende vastandit; hinnatõusud ja sõjaoht hirmutavad isegi siin, kuhu sõda pole veel jõudnud – lootust ei tohi ometi kaotada.

Palvusest tegi ülekande YLE TV1 ja seda saab järelvaadata.

Emilia Karhu ülevaade-kommentaar palvusest (www.kotimaa.fi)

20.  märtsil toimus Alppila kirikus eestikeelne jumalateenistus, mille viisid läbi piiskop Tiit Salumäe ja reservõpetaja Üllar Nõlv ning toimus korjandus kiriku kriisiabi töö toetuseks.

Lisa kommentaar