„Risttee“ on üks vili kunstiloomingu viljapuult

„Risttee“ on üks vili kunstiloomingu viljapuult

Piret Smagari isikunäitus „Risttee“ on Tallinna Jaani kiriku galeriis avatud kuni 5. oktoobrini 2022.

„Risttee“ on üks vili loomingu viljapuult

Tallinna Jaani kiriku galeriis on võimalik vaadata graafik Piret Smagari näitust „Risttee“, mis on oma nime saanud kunstniku viimatise töö järgi.

Jaani kiriku galeriis olevad tööd on valminud alates 2015. aastast ja viimane sai valmis nädal enne näituse avamist. Smagar võrdleb oma töid viljadega puu küljes, mis küpsevad ja kogunevad. Teinekord kuivab midagi ära ja jääb kõrvale, kuid teinekord hakkab idanema. Ta ütleb, et viimase paari aasta sündmused kajastuvad pigem tema alateadvuses, kuid elu ise ja inimsuhted on loomingule kindlasti oma jälje jätnud. Smagar kujutab inimesi, loomi ja loodust. „Mind on alati huvitanud figuur ja figuraalkompositsioonid, mis tänapäeval ei ole ehk nii populaarsed. Pigem on punkt, kriips ja laik,“ rääkis kunstnik, kellele on akadeemiline kool endiselt põnev ja südamelähedane.

Näitusele nime andnud figuraalkompositsioonis „Risttee“ tuleb sisse surmamoment. Kunstnik nendib, et mõju on avaldanud Ukraina sündmused, kuid mitte ainult. „Teinekord ongi nii, et kas astud siia teele või sinna või käid hoopis kummuli ja samal ajal on surm kogu aeg ligidal. Võib olla nooruses ei mõtle selle peale, aga vanemana hakkad rohkem eksistentsiaalsete momentidele mõtlema,“ rääkis Smagar. Ta lisas, et ei tohi siiski lootust kaotada, vaid peab ikkagi iseendaks jääma ja oma asja ajama. „Tahaksin inimestele tagasi tuua figuuri kui sellise. Tulge ja vaadake! Äkki leiate rõõmu ja oma muredele lahenduse. Inimene on tegelikult habras ja vajab tuge. Armastus on tähtis,“ rääkis Smagar.

Põhiline osa Jaani kiriku galerii ekspositsioonist oli väljas juba sel kevadel kultuurikeskuses Kaja. „Ka seal olnud tööd olid traditsioonilises graafika tehnikas. Värvilise metsotinto ja kuivnõela segu puhul katsetasin eri värve,“ rääkis Smagar, kes erinevalt klassikalisest tehnikast, kus iga värvitoon tähendab eraldi trükiplaati, tahtis proovida kõiki värve korraga trükkida. „Kuna graafika tehnikad on väga vanad, siis tahtsin eksperimenteerida ja leida enda poolt midagi põnevat,“ selgitas kunstnik. See on tal ka õnnestunud.

Piret Smagar on sündinud 1958. aastal Tallinnas. Ta on vabakutseline graafik, portretist, disainer ja ehtekunstnik. Õppis 1981–1987 ERKI/EKA graafika erialal. Esinenud näitustel alates 1991. aastast nii Eestis kui ka väljaspool.

Kirik avatud T-R 10- 16, K 10-18,sissepääs kantselei uksest

Galerist Erkki Juhandi, erkki.juhandi@eelk.ee
Piret Smagar, piret.smagar@gmail.com

Lisa kommentaar