Tartu Maarja kirik ootab uut katust

Tartu Maarja kirik (Foto: Are Tralla)

2022. aasta sügiseks lõppes Tartu Maarja kiriku torni taaspüstitamine: koos torniga sai kirik neli uut kella, kuke, kera ja torniosa aknad. Järgmine suur samm on pühakoja katuse taastamine täies mahus, mille maksumus on ligikaudu miljon eurot. Katuse rekonstrueerimistööde jaoks kogub annetusi Kirikufond, suurimateks toetajateks on Tartu linn, kohalikud ettevõtjad ja eraisikud.

Tartu Maarja kirik on märgilise tähtsusega kogu eesti rahva jaoks,“ sõnas EELK peapiiskop Urmas Viilma. „Tegemist on pühakojaga, mida peetakse laulupidude hälliks – laulupeokirikuks. Tänane Tartu Maarja kirik valmis ja pühitseti 1842, koguduse liikmete hulka kuulusid ärkamisaja suurkujud nagu Johann Voldemar Jannsen, Lydia Koidula ja Miina Härma. Koguduse õpetaja Adalbert Hugo Willigerode oli laulupeo peakomisjoni esimees, koguduse liige J. V. Jannsen üks peakorraldajatest. 17. juunil 1869. aastal toimus siin I üldlaulupeo peaproov ning järgmisel päeval kuulutati laulupidu kiriku tornist pidulike pasunahelidega avatuks. Tartu Maarja kiriku ehitustööde eesmärk on pühakoda täies mahus taastada, et kogudus saaks oma koju tagasi,“ lisas Urmas Viilma.

Toomas Savi, Tartu Maarja Kiriku Sihtasutuse üks asutajaliikmetest, meenutab: „Elus on väga vähe neid asju, mis  juhtuvad õigel ajal, enamus ei juhtu üldse. Tuleb imetleda ja tunnistada kunagise Maarja koguduse õpetaja Peeter Paenurme ettenägelikkust – teha ettepanek Tartu praostkonnale, Tartu linna ja Luunja vallavalitsustele, et asutada Maarja Kiriku Sihtasutus, eesmärgiga taastada kunagine kirikuhoone.“

Toomas Savi rääkis, et sihtasutuse, mis asutati 17. jaanuaril 2003. aastal kunagise Toomkiriku varemetes, praeguse Tartu Ülikooli ajaloomuuseumi valges saalis, esimeseks murelapseks sai aastateks kirikuhoone tagastamine kogudusele. „Siit edasi on sihtasutus ja meie toetajad tänaseks paarikümne aasta jooksul jõudnud hetkeni, kus pühakoja saali põrand on valatud ja Tartu linna panoraami kaunistab jälle Maarja kiriku sihvakas tornikiiver. See on sõnum meie toetajatele ja kaaslinlastele, et koos jõuab palju ära teha. Kuid järge ootab nüüd laulupidude hälli katus, mis ajahambale enam vastu ei pea ja vajab väljavahetamist. Meil on siiras heameel, et seekordse kiriku katuse annetuskampaania läbiviimisel on oma abikäe ulatanud Kirikufond.“

Maarja kirikut taastava Sihtasutuse nõukogu esimees ja Tartu linnapea Urmas Klaas lisab: „Heade toetajate abiga on Maarja kiriku torn juba taastatud ja tornikukk valvab üle Tartu. Siit on hea ja vajalik taastamistöödega edasi minna – meist igaüks võib ja saab olla kirikuehitaja, sellist austavat võimalust ei anta just sageli. Maarja kiriku tähtsus ja tähendus ulatub üle Eesti.“

Tartu Maarja kirik hävis 1941. aasta 12. juulil taganevate punavägede rünnakutes Tartule. 15. aastat hiljem anti varemed üle Eesti Põllumajanduse Akadeemiale võimla ehitamiseks. Aastale 1961-2009 teataksegi Tartu Maarja kirikut, kui Tartu spordi varjupaika. Siit võrsusid toonase Tartu Kalevi korvpalliklubi suurkujud ja siin on treeninud teiste hulgas ka olümpiavõitjad Jaan Talts, Jaak Uudmäe ja Tokyo olümpiahõbe Rein Aun.

Oma annetuse saad teha siin: https://kirikufond.ee/objektid/

Kirikufond (täisnimega SA EELK Toetusfond, www.kirikufond.ee) on asutatud 09. jaanuaril 2018. Fond kogub heategevuslikke annetusi EELK kirikute toetuseks, nii kirikuhoonete renoveerimiseks ja korrastamiseks kui ka vaimuliku töö tegemiseks. Annetusi saab teha fondi kodulehel www.kirikufond.ee/anneta/

Täiendav informatsioon:

Indrek Laul, Kirikufondi nõukogu esimees

Tel: +372 53 430 779 , e-mail: indrek@estoniapiano.ee

Silvia Leiaru, Tartu Maarja Kiriku Sihtasutus juhataja Tel: +372 5665 0956, e-mail: silvia.leiaru@eelk.ee

Meeldib 1