Tartu Maarja kiriku tornikiiver tõstetakse üles

Tartu Maarja kiriku tornikiiver tõstetakse üles

Tartu Maarja kiriku tornikuke kunstnik ja autor on Karin Kivisild (Foto: Silvia Leiaru)

Tartu Maarja kiriku tornikiivri ülemine osa tõstetakse paika 7. juunil 2022. Tõstmise täpne kellaaeg on lahtine, kuid toimub umbes kespäeva paiku.

Tornikiivri tõstmise ettevalmistused algavad juba hommikul kell 7.00. Enne tõstmist pannakse paika kraana, paigaldatakse kiivri tippu kera, varras ja kukk ning eemaldatakse osa tellinguid. Kui need tööd saavad teostatud, on ehitaja Embach OÜ valmis tõstmiseks.

Enne tornikiivri tõstmist peab palvuse ja õnnistab tööd EELK Tartu Maarja koguduse õpetaja Timo Švedko. Sõna saab Tartu Maarja Kiriku Sihtasutuse asutajaliige Toomas Savi.

Kera läbivasse vardasse paigaldatakse ajakapsel, mis sisaldab koguduse õpetaja Timo Švedko läkitust tulevastele põlvedele, käibel olevaid münte, Tartu Postimehe ja Eesti Kiriku ajalehe, kus juttu Tartu Maarja kiriku kellade valamisest ja torni valmimisest. Lisaks muid asju, mis tehakse teatavaks tõstmispäeval.

Kõik huvilised on oodatud kohapeal ajaloolisest sündmusest osa saama, aga üritust saab jälgida ka EELK Tartu Maarja koguduse Facebooki otseülekande vahendusel. Igaks juhuks võiksid huvilised olla kohal tund varem. Kuna tegemist on jooksva ehitusliku tegevusega, siis võib juhtuda, et tõstmine toimub varem. Samas tasub varuda kannatust, protsess võib ka pikeneda ja tõstmine hilineda.

Kirik on avatud juba kell 10.00. Varem kohaletulnud saavad jälgida kiriku ehituse piltidest kokku pandud slaidiesitlust ning juua sooja teed. Koguduse esindajad on kohal ning räägivad kiriku ja koguduse ajaloost, ehitusest ja vastavad küsimustele.

Oluline on meeles pidada, et tugeva tuule korral võib tõstmine edasi lükkuda.

Ka Sina võid olla kirikuehitaja

Järgmiseks Maarja kiriku taastamise etapiks on kavandatud Tiigi tn poolsete töö- ja olmeruumide kandevkonstruktsioonide väljaehitamine ning katusetööd.
Etapi eeldatav maksumus on 800 000-1 000 000 eurot. Maarja kiriku olemasolev katus sajab hoolimata mitmetest parandustest jätkuvalt läbi. Vana eterniit on õrn ning katusel parandustöid tehes võib seda kergesti teisest kohast vigastada.

Katusetööde toetamiseks saab teha nimelise annetuse Tartu Maarja Kiriku Sihtasutuse Swedbanki kontole EE132200221021269201. Anonüümseks annetuseks võib helistada 900 1842 annetad 5 eurot, 900 1941 annetad 10 eurot, 900 2019 annetad 50 eurot.

Lisa kommentaar