Tiit Salumäe: “Kirikute rahutöö ühendab meid.”

Protsessioon kirikus (Foto: Meelis Süld)

Pühapäeval, 18. juunil toimus Londonis St. James’s Piccadilly kirikus traditsiooniline Balti Kirikute Ühenduse mälestusjumalateenistus Siberisse küüditatute mälestuseks. Jumalateenistuse valmistas ette õpetaja Lagle Heinla. Jutlustas Inglise Luterliku Kiriku piiskop Tor Berger Jorgensen. Palve küüditamise ohvrite mälestuseks ja rahu eest pidas eesti keeles piiskop Tiit Salumäe, läti keeles praost Andris Abakuks ja leedu keeles rev. Petras Tverijonas. Meie Isa palvet, mida igaüks luges oma emakees juhtis õpetaja Lagle Heinla. Süüdati mälestusküünlad kõigi vägivalla kuritegudes hukkunute mälestuseks. Eesti suursaatkonna esindajana süütas küünla saatkonna asejuht Inga Bowden, Läti küünla süütas Ivita Burmistre, Leedu küünla süütas Eitvydas Bajarûnas ja Ukraina küünla suursaadik Vadõm Prõstaiko. Organist oli David Clarke. Jumalateenistusel laulis Eesti, Läti ja Leedu ühendkoor. Eesti keeles kõlas Peep Sarapiku „Ta lendab mesipuu poole.“

Esmaspäeval kohtus piiskop Tiit Salumäe Londoni Eesti saatkonnas Inga Bowdeniga. Kõneleti Eesti koguduse ja kultuuriringkonna töö jätkamisest ja teisipäeval algavast Eesti Vabariigi President Alar Karise külaskäigust Londonis ja Ukraina ülesehitamisele keskenduvast rahvusvahelisest konverentsist.

Sündmust vahendas piiskop Tiit Salumäe.