Muuseumiööd teemal „Öös on raamatut” tähistatakse ka Lääne- ja Saaremaal

Muuseumiööd teemal „Öös on raamatut” tähistatakse ka Lääne- ja Saaremaal

Tänavuse muuseumiöö teema „Öös on raamatut” tähistab 500 aasta möödumist esimese teadaoleva eestikeelse raamatu mainimisest. Laupäeval, 17. mail on Läänemaal avatud 11 muuseumi ja kirikut. Saare-Lääne piiskop külastab muuseumiöö raames kahte suuremat ajaloolist piiskopilinnust Haapsalus ja Kuressaares.

Aasta teema kohaselt näitavad mitu Läänemaa ja Saaremaa muuseumi ja kirikut muuseumiööl uuemat ja vanemat kirjavara.

Läänemaal on laupäeva õhtul lahti 11 muuseumi ja kirikut, lisaks ka Lihula muuseum. Üle Eesti osaleb programmis ligi 200 muuseumi ja mäluasutust.

Saare-Lääne piiskop Anti Toplaan külastab muuseumiöö raames esmakordselt piiskopkonna loomise järgselt ühe päeva jooksul kahte suuremat ajaloolist piiskopilinnust Haapsalus ja Kuressaares.

Haapsalu piiskopilinnuses kohtub piiskop 17. mai pärastlõunal SA Haapsalu ja Läänemaa muuseumid juhataja Anton Pärna ja Haapsalu linnuse juhataja Jaak Mälliga.

Eestis mitmes koguduses populaarsus kogunud “Piibel köögis” ettevõtmise algatajate kutsel peab piiskop Haapsalu Jaani kirkus piiblitunni ja avab koos koguduse õpetaja Mart Salumäega kell 18 näituse „Loaga ja loata” – mille raames on Haapsalu Jaani kirikus välja pandud nõukogude okupatsiooni aegne legaalne ja illegaalne vaimulik kirjavara. Peamiselt on need Usuteaduse Instituudi õpikud, mille on kirjutanud toonased professorid Elmar Salumaa, Robert Kannukene ja teised, lisaks ka teoloogilist tõlkekirjandust.

Kell 19.30 avatakse Haapsalu toomkirikus näitus „Kiri algab kirikust”, kus saab näha eestikeelseid piibleid alates kõige esimesest, 1739. aastal ilmunust kuni 1997. aastal ilmununi.

Õpetaja Mart Salumäe sõnul on Muuseumiööl on väljas ka 1739. aasta piibli originaalväljaanne. Kui näitus ise jääb avatuks juuli lõpuni, siis originaalpiiblit näeb ainult muuseumiööl.

Mõlema näituse avamise puhul kõlab orelikunstnik Ene Salumäe esituses näituse teemaga sobiv muusika. Jaani kirikus esitab organist Eesti heliloojate nõukogude ajal loodud orelimuusikat.

„Kui hästi läheb, siis esitame ühe tõlkelaulu,” lubas Mart Salumäe. Toomkirikus kuuleb piiblinäituse juurde ent hilisbarokiajastu muusikat, sest just sellesse ajastusse jääb esimese eestikeelse piibli ilmumine.

Hilisõhtul jõuab Saare-Lääne piiskop Haapsalu piiskopilinnusest Kuressaare piiskopilinnuse kapiitlisaali, kus ta  tutvustab huvilistele Eesti Raamatu Aasta puhul muuseumi varakambrist erandkorras välja toodud 1739. aastal esimest korda trükis ilmunud täielikku eestikeelset Piiblit. Ettekandes pealkirjaga “Alguses oli Sõna …”  kõneldakse piiskopkonna kaitsepühakust evangelist Johannesest.

Muuseumiöö raames on lisaks Haapsalule esmakordselt kirikud avatud ka Kuressaares. Laurentiuse kiirkus toimub 18.00-19.30 piiblitund Soome külaliste osavõtul. 19.45 toimub klassikalise muusika veerandtund ja alates 20.00 algab vabatahtlike abiga Johannese evangeeliumi lugemine koos muusikaliste vahepaladega, kus astuvad üles Rita Naaberi oreliõpilased. Kirikus saab tutvuda ka haruldase Martin Lutheri piibliga, vestelda vaimulikuga ning süüdata küünlaid.

Pühapeval 18. augustil jutlustab Kuressaare Laurentiuse koguduse jumalateenistusel külalisena teoloogiadoktor Arne Hiob, kes peab seejärel koguduse maja saalis kell 13 loengu Ilmutusraamatust ning kõneleb lähemalt selle sünnisaarest Patmosest.