Marko Tiitus: „Laul on laulmiseks, nii lihtne see ongi.“

Viljandi praost assessor Marko Tiitus (Foto: EELK arhiiv)

„Kirikulaul on kaasa laulmiseks, mitte kuulamiseks, nautimiseks ja imetlemiseks. Ta on sõna otseses mõttes kiriku laul,“ tõdeb assessor Marko Tiitus värskes Eesti Kirikus ilmunud juhtkirjas. Oma kirjutises meenutab ta 14.-15. mail Viljandi Jaani kirikus toimunud koraalimaratoni, millega tähistati viie ja poole sajandi vanuse pühakoja väärikat juubelit:

Marko Tiitus vaatab õnnestunud sündmusele tagasi: „Kolmkümmend kuus tundi katkematut kirikulaulu, Jumala tänamist ja ülistamist, tema poole palves ja usus, meeleparanduses ja lootuses pöördumist ei jätnud kindlasti puudutamata kedagi, kes sellest Vaimust ja väest kantud sündmusest osa said. Olen väljendanud mõtet, et nii nagu iga kristlane võiks kordki elus osaleda palverännakul, võiks iga luterlane vähemalt ühe korra osa võtta koraalimaratonist.“

Vaimulik tõdeb, et seekordne koraalimaraton on 2002. aastal algatatud traditsiooni jätkamine, kuid iga koraalimaraton on pisut oma korraldajate ja selle ajastu nägu, milles ta parasjagu aset leiab. Seekordsele koraalimaratonile andsid näo Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia õppejõud Marko Mägi ja Jorma Sarv, tänu nende innule, motivatsioonile ja pühendumisele seekordne koraalimaraton Tiituse sõnul saigi toimuda.

Oma artiklis jagab Tiitus enda jaoks uudset elamust lauluraamat lehekülg lehekülje haaval läbi laulda, mis tõi kaasa muusikalisi avastusi, aga ka sügava palvekogemuse: „Tundsin juba mõne salmi järel, kuidas koraal saab osaks minust või täpsemalt – mina saan üheks laulva, palvetava ja Jumalat kiitva kogudusega, mis ületab aja ja ruumi piirid.“

Selline laulmine, viibimine hetkes õpetab ka elamist sügavamalt tunnetama: „Laul on laulmiseks – nii lihtne see ongi. Meie, kes me oleme nii harjunud kõike kõrvalt vaatama, hindama, nautima ja arvustama, peame seda endale ikka ja jälle meelde tuletama. Tee on käimiseks, elu on elamiseks, arm on armastamiseks. Nii nagu kristlus on midagi väga praktilist ja igapäevast, on seda ka vaimulikku teekonda saatev koguduselaul.“

Loe lisa:

Ajaleht Eesti Kirik 08.06.2022