EELK esimene piiskop Jakob Kukk – 150

Kolmapäeval, 9. septembril möödub 150 aastat Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kiriku esimese piiskopi Jakob Kuke sünnist. Selle tähtpäeva puhul toimub Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus pidulik jumalateenistus, millega tähistatakse EELK kui iseseisva Eesti vaba rahvakiriku sajandi eest üles ehitanud piiskopi sünniaastapäeva.

Piiskop Jakob Kukk

9. septembril hommikul kell 10 toimub mälestuspalvus piiskop Jakob Kuke haual Tallinna Siselinna kalmistu Vana-Kaarli osas ja kell 12 missa Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus, millel teenivad peapiiskop Urmas Viilma, piiskop Tiit Salumäe ja peapiiskop emeeritus Andres Põder. Missa on mõeldud avaaktusena EELK Usuteaduse Instituudi (UI) uuele õppeaastale. Teenistusel jutlustab EELK UI rektori kt assessor praost Marko Tiitus, organist on Kersti Petermann. Kirikus saab tutvuda ka näitusega piiskoppide ja piiskopkondade ajaloost.

Rahvakiriku organiseerijana esile kerkinud Keila maakoguduse õpetaja Jakob Kukk valiti 12. septembril 1919 Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kiriku esimeseks piiskopiks, pühitseti ametisse Rootsi Kiriku peapiiskopi Nathan Söderblomi poolt Tallinna Kaarli kirikus 5. juunil 1921. Kirikupea ametis sai tema ülesandeks vastrajatud EELK kui vaba rahvakirik üles ehitada. Eestikeelse Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse asutamise järel 1927. aastal sai Jakob Kukest selle koguduse ülemõpetaja. Ta oli kirikujuhi ametis oma surmani 1933. aastal.

Loe lisa: