Kirikutuur: Piirsalu kirik

Läänemaa üks nooremaid, Piirsalu kirik, saab septembris 158-aastaseks. Hoone lasi ehitada tollane Piirsalu mõisnik Arthur von zur Mühlen. Kirikuseinale paigutatud portreelt jälgib kiriku rajaja praegugi selles toimuvat.

Kirikut ja kogudust tutvustab Piirsalu koguduse juhatuse esimees Maie Hinno. Praeguse kivikiriku eel rajatud puukirik asus praeguse kalmistu kohal 300 aastat, kuid hävis. Praegune kivikirik valmis nelja aastaga 1863. aastal. Kiriku rajaja Arthur von zur Mühleni sugulased kinkisid omakokkutulekul Piirsalu kirikus toimunud jumalateenistuse järel kogudusele endise mõisniku portree, kust ta nüüd saab jälgida kirikus toimuvat.

Sõjaajal hoidsid kohalikud inimesed kirikut ja tõkestasid tee, kui sellesse taheti teha viljasalv. Kirikus asuv Vabadussõjas langenute mälestustahvel valmis 1923. aastal. Sõja ajal hoiti seda varjul kirikutornis ja 1989. aastal toimunud rahvarohkel taaspühitsemisel paigaldati taas seinale.

Altarimaal on koopia itaalia kunstniku Antonio Correggio maalist “Kristuse sünd”. Teose original asub Dresdeni muuseumi maalikogus. Piibliainelised gravüürid oleksid vahepeal äärepealt uue omaniku leidnud; pildivargad tabati aga otse teolt. Nüüd on gravüüride originaalid hoiul Läänemaa muuseumis ja raamidesse on paigutatud gravüüride kvaliteetsed koopiad.

Kirikus on kaks sarnast kantslit – üks, kõrgemal asuv, on õpetaja kantsel ja teine neist on mõeldud köstrile.

Jumalateenistused toimuvad kirikus igal teisel ja neljandal pühapäeval. Koguduse õpetaja on Peeter Krall.

Saare- ja Läänemaa kirikuid tutvustavad videod on leitavad Eesti Kirikute Nõukogu kodulehel.