Kogumik “Mitu sõrme on Jumalal?” jutustab kirikuinimeste lugusid

Kogumik “Mitu sõrme on Jumalal?” jutustab kirikuinimeste lugusid

Kirikuinimeste elulugude raamatus „Mitu sõrme on Jumalal?” astuvad mälestuste lõppematusse lõpmatusse kümme lugu, mis algavad kas Vabadussõja-eelses Eestis või Eesti Vabariigi alguskümnendil, liikudes sealt edasi läbi omaaegse maa- ja linnaelu. Just siis, kui noored inimesed olid valmis pühendumuslikuks eluks, pandi nad loomavagunitesse ja saadeti kes Magadani, kes Novosibirskisse, kes Krasnojarski kraisse…

Mälestuste raamatu märksõnad on Eesti Vabariik enne Teist maailmasõda, külakoolid ja linnagümnaasiumid, Tartu ülikooli usuteaduskond, poliitilised pöörded ja vastupanuliikumine, sõja-aastad, eestlased sunnitöölaagrites ja asumisel ning kirikuelu Eestis kuni Eesti Vabariigi taastamiseni.

Richard Võlli, Guido ja Linda Reinvalla, Ain ja Benita Eenmaa, Elmar ja Liilia Kull, Harald ja Linda Tammur ning Madis Oviir – neid ühendab seotus luteri kirikuga enne Siberi-aastaid ning töö kogu-dustes kas siis vaimulikuna või kantseleitöötajana kogu ülejäänud elu.

Edakai Simmermann kogus ja lindistas 1997-2004 raamatu jaoks vanema põlvkonna kirikuõpetajate ja – kui oli võimalik – ka nende abikaasade mälestusi. Selle suure töö tulemusena valminud kogumik sai pealkirjaks “Mitu sõrme on Jumalal? – Õpetajana koolis ja kirikus, vanglas ja vabaduses”. Raamatu esitlus jäi aga koroonapiirangute tõttu toimumata. Raamat ise on seda lugenutelt teeninud praeguseks palju kiidusõnu ning väärib kindlasti ka laiemat tutvustamist. Raamat on varustatud isikunimede registriga ja selles sisalduvad andmed ja faktid on toimetamise käigus üle kontrollitud. Oma uurimistööks vajalikku materjali on kogumikust leidnud sõjaajaloolane, aga ka skautluse uurija, seal on materjali metsavendlusest ning asumisaastatest ning loomulikult ka kooli- ja kirikuloost.

Huvilised saavad kogumikku kõige soodsama hinnaga osta Tallinnas Eesti Keele Instituudi maja raamatupoest (Roosikrantsi tn 6) või tellida Apollo e-poest. Eluloolaamatule on autorilt oodata ka järge.