Täna on kristliku kiriku sünnipäev

Apostlite tegude raamatu 2. peatükis kirjeldatakse Püha Vaimu saabumist, mille tulemuseks oli kristliku koguduse sünd. Jeesuse järgijate hulka lisati sel päeval ristimise läbi umbes 3000 inimest. See, mis juhtus nelipüha päeval, oli vastupidi Paabeli torni loole, kus inimese kurjuse piiramiseks Jumal segas keeled. Nüüd, et sõnum Jeesusest kostaks kõigi rahvasteni, kinkis Jumal ühtsuse, millist varem polnud nähtud.

See kõik juhtus juutide nädalatepühal, st 50. päeval pärast paasapüha. Seepärast tuleneb ka nelipühade nimi paljudes keeltes kreeka sõnast pentekoste (‘viiekümnes’).

Tekst: Tartu Pauluse koguduse õpetaja Kristjan Luhamets

Lisaks:

Nelipüha tähendusest kõneleb Rannamõisa koguduse õpetaja Aare Kimmel

Kuidas ilmutab end Püha Vaim?, õpetajad Veiko Vihuri ja Enn Auksmann vestlussaates “Räägime kirikust”, Meie Kirik 2020