Ajaleht Eesti Kirik 30. novembril

Eesti Kirik 30.11.2022

EELK partnerkiriku Saksa Evangeelse Luterliku Kiriku Ukrainas piiskop Pavlo Shvarts külastas koos perega Eestit. Visiit sisaldas osalemist EELK kirikukogu sügisistungil, kus peapiiskop Urmas Viilma andis talle üle EELK teeneteristi I järgu ordeni. Piiskop külastas ka Tartut, kus ta külastas Peetri kirikut, ülikooli usuteaduskonda ning andis ajalehele Eesti Kirik intervjuu.

Enamik meie kogudusi on pidanud esitama endale küsimuse, mida teha kasvanud elektri – ja küttekuludega, nendib juhtkirjas assessor Anti Toplaan. Tema sõnul tõstatub tulevikuteemana võimalike energiasäästlike  tehnoloogiate rakendamine koostöös muinsuskaitse ja kohaliku omavalitsusega meie ajalooliste kirikute juures.

Kõpu aarded korda ja särama! Sellist pealkirja kandis koguduse esitatud PRIA Leaderi projekt ning nüüd, projekti lõppedes, Kõpu kiriku altariseina avamisele ja pühitsemisele järgnenud konverents Suure-Kõpu mõisas.

EELK XXXI kirikukogu 3. istungjärk toimus Tallinna Kaarli koguduse majas 23. novembril, aga päev algas jumalateenistusega Toompea Kaarli kirikus. Kuulati peapiiskop Viilma ettekannet ning külaline, Ukraina piiskop Pavlo Shvartsi kõnet ning võeti vastu EELK 2023. aasta eelarve.

Mehest, kelle uuringute keskmes oli vennastekogudus, annab hea ülevaate 24. novembril EELK Usuteaduse Instituudi fuajees avatud näitus „Professor Voldemar Ilja 100“.

Haapsalu Püha Johannese koguduse nõukogu otsustas anda koguduse teenetemärgi tänavu Haapsalu restaureerimisfirma Resteh juhile ehitusinsener Aleksander Mihelsonile, kelle teeneks on paljude Läänemaa kirikute restaureerimine.

Ristimiseks, leeritamiseks ning Kristuse sõna ja õpetuse kuulmiseks  kogunesid kahel pikal nädalavahetusel Saku noortelaagrisse Tartu Maarjakodu, Maarjaküla ning Rakvere Lille Kodu intellektuaalsete erivajadustega noored.

Tiit-Reisid OÜ viis aastat kestnud reisisarjas „Eestimaa kirikud ja orelid“ on külastatud idee autori, oreliprofessor Andres Uibo juhtimisel Eesti 198 kirikut. Advendiaega alustavaks tänujumalateenistuseks kogunes reisiseltskond Kuusalu kirikusse.

Peame olema valmis Inimese Poja taastulekuks, tuletab lehejutluses meelde EELK kirikuõpetaja Saksamaal Merike Schümers-Paas, kelle sõnul tähendab valmisolek kahe tee vahel valimist: üks on rikka mehe elu, kes elab vaid iseendale, teine on elu Jumala rahva osaduses, kus mõeldakse ka teistele.

Päevadeemat „Sinu Kuningas tuleb kirkuses“ (Lk 21:28) aitab lahti mõtestada Tallinna piiskopliku toomkoguduse abiõpetaja Joel Siim.