Anti Toplaan: isegi kõige kirjeldamatutes olukordades teame, et võit surma üle on kindel

Õpetaja Anti Toplaan (Foto: Toomas Nigola)

“Sirvides oma 15 aasta tagust pildialbumit, leidsin juuresoleva pildi, mis oli mingil põhjusel pälvinud paljude teiste hulgas minu tähelepanu, kui olin ühel esimestest Püha maa reisidest külastamas Naatsareti linna Jumalaema Kuulutamise kirikut, mis on pühitsetud paavst Paulus VI poolt 1964 aastal, meenutamaks Gabrieli sõnumit neitsi Maarjale. Pildi keskel on tekst: „Püha Jumalaema, palveta oma Ukraina rahva eest!,“” kirjeldas Kuressaare koguduse õpetaja, Saatrte praost assessor Anti Toplaan tänasel päeval nii tähendusrikkaks saanud pilti oma Facebooki lehel. Pilt on pärit selle piirkonna suurimast kristlikust kirikust, mille ümber olevas sammaskäigus on paljude maade rahvaste poolt annetatud Maarjale pühendatud mosaiikpilte, kaasaarvatud Ukraina rahva poolt.

Fotomälestus Naatsareti Jumalaema Kuulutamise Kirikust (Foto: Anti Toplaane erakogu)

“Nii nagu Ukraina, seisab ka Eesti kultuuriliselt ida ja lääne piiril, kus erinevad traditsioonid ja keeled on arenenud ja eksisteerinud teineteise kõrval ilma neist endist lähtuvate konfliktideta,” märkis Anti Toplaan. Võrdlus, et Lääne kirikus tähistatakse rohkem Jõulu ja Ida kirikus Ülestõusmispühi, on vaimuliku sõnul mõneti meelevaldne, kuna ilma Kristuse sündimiseta ei oleks olnud ka tema surnuist ülestõusmist. Tänavuste pühade puhul pole suurim kristlik püha olnud põhjus ka Ukrainas toimuvate tapatalgute peatamiseks. “Kui õigeusklike suure paastu viimasel nädalal tegi Ukraina president Vene presidendile ettepaneku, tänasega kätte jõudnud Ülestõusmispühadeks kehtestada relvarahu, ei võetud seda ettepanekut vastu,” märkis Toplaan. Ta meenutas aga Tallinna ja kogu Eesti metropoliit Stefanuse pöördumist paasa- ehk ülestõusmispühal oma koguduste ja vaimulike poole, kus muuhulgas ütles: ”Isegi kõige kirjeldamatutes olukordades, nagu on seda Venemaa ülekohtune ja meeletu sõda Ukraina vastu, me tunnistame, et Kristuse võit ülestõusmise päeval on võit surma üle, kui me ka ise ei koge võitu surma üle. Jumal saab lihaks, kannatab, sureb ja laskub surmavalda, et purustada surm ja põrguhaud ning muuta meid kõiki elavaks.”

Loe lisa:

Anti Toplaane Facebooki leht