Eesti Kirik 04.05.2022

26. aprillil kogunes EELK XXXI kirikukogu oma kevadistungjärgule, mis toimus hübriidkoosolekuna, sest sellest sai osa võtta Mustamäe Maarja Magdaleena kirikus ja ka Zoomi veebikeskkonnas.

Elamine Jumala lapsena muutuvas maailmas nõnda, et hinges on rahu ja südames armastus Jumala ning ligimeste vastu, kõlab paljude jaoks justkui muinasjutt, kuid on parim viis kuulutada evangeeliumi. Nii kirjutab juhtkirjas vaimulike konverentsi juhatuse liige õp Mikk Leedjärv.

Majandusmudel peab muutuma, sest ressursid saavad läbi, kirjutab kolumnist Urmas Nõmmik. Ta kinnitab, et üleliigsest loobuda on lihtsam, kui arvatagi oskame, aga seda tuleks teha enne, kui Looja peab jälle inimesele appi tulema tema tahtmiste piire selgitama.

Ligimesi, kes isekeskis on end sotsiaalmeedia ekspertideks nimetanud ei pruugi veenda lihtsa teadmisega, mis põhineb faktidel ja eelnevate põlvkondade kogemustel, nendib Tarvo Siilaberg kirjutades sotsiaalsest pimedusest.

Eeloleval pühapäeva tähistame emadepäeva, tuletab lehejutluses meelde Kihelkonna koguduse õp Rene Reinsoo. Ta kirjutab: “Kui Uues Testamendis kõneldakse Jumala armastusest, siis kreeka keeles kasutatakse selleks sõna “agape”, mille kõige lähemaks vasteks on peetud ema ennastohverdavat armastust oma lapse vastu”.

EELK õpetaja prof dr Thomas-Andreas Põder annab ülevaate Evangeelsete Kirikute Osadusest Euroopas ja sellest, mida tähendab tema amet teoloogia ja oikumeenilise dialoogi sekretärina selles.

Võru praostkonna vikaarõpetaja Jaak Pärnamägi teab, et tema eesnimi tähendab ukraina keeles küsimust “kuidas”. Ta meenutab, et sattus nõukogude armeesse aega teenima 1980. aasta kevadel Ukrainasse Taga-Karpaatiasse, kus tal olid mitmed head sõbrad kohalikest nooremeestest.

Toomkoguduses tugikoguduste päevale kogunenud misjonisekretärid tõdesid, et kogudusetöö on tulemuslik, kui iga koguduseliikme jaoks on ülesanne ning ta on kaasatud tegevusse.

Läänemaal paikneva Nõva magnetiks on imekaunis loodus, aga ka lahke südamega inimesed, kirjutab Anneli Tamme, kes annab ülevaate Püha Olevi koguduse vabatahtlike tegevusest.

Mida kõneldi Tartu praostkonna sinodikoosolekul Tartus, Viru praostkonna sinodikoosolekul Jõhvis ja Ida-Harju sinodikoosolekul Kuusalus.

Haljala kiriku tornikiivri restaureerimisel võeti aprilli keskel torni tipust alla rist ja kuul. Kuulist leiti ajakapsel, milles oli väga hästi säilinud mõlemalt poolt tihedalt täis kirjutatud kümmekonna leheküljega saksakeelne dokument, mis saadeti Virumaa Muuseumisse tõlkida.