Täna on Neitsi Maarja sünnipäev

8. september on kirikukalendris neitsi Maarja sünnipäev, rahvasuus tuntakse seda päeva rohkem ussimaarjapäevana.

Varaseim teade päeva tähistamisest pärineb 6. sajandist, alguse on see saanud Süüriast või Palestiinast, kus apokrüüfide mõjul kujunes välja jumalaema kultus. Katoliku kirik adapteeris 7. sajandil Maarja austamise tava idakirikust. Kuna Maarja sündimine on tuntud üksnes apokrüüfide kaudu, siis püha eriti kiiresti tunnustust ei leidnud. Veel 9.sajandil polnud jumalaema kultus laialt levinud.

Pärimuse järgi sündis Maarja Naatsareti linnas vaga abielupaari Joakimi ning Anna ainsa lapsena nende vanas põlves. Kord olla Joakim ühel suurel pühal läinud templisse ohverdama. Seal hakanud ülempreester ja rahvas teda noomima, pidades teda patuseks ja väärituks Jumalale ohvrit tooma. Põhjuseks see, et Jumal polnud Joakimit lastega õnnistanud. Joakim kurvastas väga, läks tagasi loomade juurde ning palus Jumalalt halastust.

Anna, kuulnud templis sündinust, kurvastas samuti väga ja palvetas Jumala poole. Äkitselt ilmus talle ingel, tuues kaasa kuulutuse tütre sünnist, kes Jumala armust õnnistatuna ilmale tuleb ja kellele tuleb nimeks panna Maarja.

Samal tunnil ilmus ingel ka Joakimile. Anna sünnitas tütre ning vanemad viisid ta juba kolmeaastasena templisse ja lasksid ta seal Jumalale pühitseda. Sest ajast jäigi Maarja templi juurde elama, kus talle Jumala seadusi ja käsitööd õpetati.

Ussimaarjapäeva on nimetatud ka väikeseks maarjapäevaks. Päeva rahvapärane nimetus on arvamisest, et sellest ajast kaovad rukkiussid, samuti kolivad maod mätastesse talvituma.

Allikas: ajaleht Eesti KirikVaata lisa:

Mida õpetab luterlik kirik neitsi Maarja kohta? Meie Kirik 13.08.2022