Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva puhul helisevad kirikukellad ja lehvivad Eesti lipud

Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva puhul helisevad kirikukellad ja lehvivad Eesti lipud

Esmaspäeval, 3. jaanuaril 2022 on Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva puhul Eestis lipupäev. Sinimustvalge Eesti lipu heiskavad kõik riigi- ja omavalitsusasutused ning avalik õiguslikud juriidilised isikud. Eesti lipp lehvib ka kodudes, ettevõtetes ja ühingutes.

28. novembril 1918 ületasid Punaarmee üksused Narva jõe ja sellega algas võitlus Eesti Vabariigi ja siinse rahva iseolemise eest. Vabadussõjas võitlesid noore riigi vaprad kaitsjad Nõukogude Venemaa ja Saksa Landeswehri vastu. Raskes võitluses saavutati edu ja 3. jaanuaril 1920 kell 10.30 algas vaherahu Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel. Eesti väed kaotasid Vabadussõjas kokku ca 6000 inimese, neist 3588 otseses lahingutegevuses.

Mälestuspäeva tähistatakse traditsioonilise tseremooniaga Vabaduse väljakul. Kell 10.30. Vabadussõja vaherahu algushetke 102 aastat tagasi meenutatakse mälestatakskõiki Eesti vabaduse eest võidelnuid mälestusminutiga; samal ajal helisevad kirikukellad üle Eestimaa. Vabaduse väljakul järgnevad mälestusminutitele kaitseminister Kalle Laaneti, Tallinna Reaalkooli õpilase Mona Reisbergi ning Eesti Korporatsioonide Liidu esindaja Alari Jäägeri sõnavõtud. Palve ütleb peapiiskop emeeritus Andres Põder. Vabadussõja võidusamba jalamile asetatakse pärg Eesti rahvalt, Kaitseväelt ja Kaitseliidult ning diplomaatiliselt korpuselt.

Lisa kommentaar