Kirik on kultuuripärandi taastajana esitatud muinsuskaitseameti aastaauhinna nominendiks kaheksas kategoorias

Naissaare Maarja kabeli taastamistööd tehti kohaliku kogukonna toel (Foto: Tallinna Rootsi-Mihkli kogudus)

Muinsuskaitseamet annab igal aastal välja aastaauhindu, et tunnustada ja esile tõsta möödunud aasta silmapaistvamaid inimesi ja tähelepanuväärsemaid tegusid kultuuripärandi valdkonnas. Suur osa neist on kirikuga seotud kandidaadid – kaheksas kategoorias kokku 11.

Muinsuskaitseameti aastaauhindade nominendid valis välja ekspertidest koosnev hindamiskomisjon avaliku ideekorje käigus tehtud ettepanekute põhjal.

“Suur on rõõm, et meie pärandihoidjaid ja nende head tööd märgatakse ning igal aastal üha julgemalt ka esile tõstetakse. Tänavu oli komisjonile hindamiseks esitatud erakordselt palju erinevaid väga häid kandidaate, hakkajatest perekondadest toimekate kogukondadeni, väikeste väärtuslike projektide teoks tegemistest aastate pikkuste suurprojektide lõpetamisteni. Kõik esitatud kandidaadid on ilmekad näited sellest, et kultuuripärand säilib kõige paremini kui see on kasutuses – seda tänapäevaste vajaduste ja funktsioonide kohaselt,” ütles hindamiskomisjoni juht, Muinsuskaitseameti peadirektor Marilin Mihkelson.

“Hooliv suhtumine, leidlikud lahendused ja meisterlikud teostused on märksõnad, mis Eesti pärandikultuurist hoolivaid inimesi ühendavad. Suur tänu kõigile, kes igapäevaselt meie pärandit hoiavad ja tänusõnad ka neile, kes seda märkavad,” lisas ta.

Kirikuhooned, kirikuga seotud objektid ja inimesed on esitatud Muinsuskaitseameti aastaauhinna 2023 nominendiks järgmistes kategooriates:

Hästi restaureeritud mälestis

Naissaare Püha Maarja kabel

Uus ajaloolises keskkonnas

Eesti Kunstimuuseumi Niguliste muuseumi torni arendus ja Väikese kabeli galerii

Hästi restaureeritud kunsti- ja ajaloopärand

Räpina kiriku puitskulptuur

Tallinna toomkiriku tunnikell

Tori kalmistu väravaehitis

Pärandihoidja

Ilumäe kogudus

Hästi taastatud või restaureeritud detail või hoone osa

EELK Keila Miikaeli kiriku katus

Karksi kabeli uks Mulgi vallas Viljandimaal

Hästi restaureeritud interjöör

Kõpu Peetri kiriku interjöör

Aasta tegu

Põltsamaa lossikompleksi tööd

Aasta leid

Haljala kiriku torniniššide leid

Muinsuskaitseameti aastaauhinnad antakse tänavu välja 16 kategoorias.

Lisaks antakse välja ka Agne Trummali nimeline noore muinsuskaitsja preemia ja elutöö auhind.

Tänavusele avalikule konkursile esitati kokku 107 kandidaati üle Eesti, laureaadid kuulutatakse välja 2. novembril Tallinnas Lillepaviljonis toimuval tunnustussündmusel.

Aastaauhindade statuudi, hindamiskomisjoni koosseisu ja varasemate aastate konkurssidega saab tutvuda Muinsuskaitseameti kodulehel.