Peapiiskop Urmas Viilma 50. sünnipäeva tänupalvuse järel toimub portreemaali esitlus

Peapiiskop Urmas Viilma (Foto: Olga Makina)

Pühapäeval, 13. augustil kell 17 tähistatakse Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus tänupalvusega peapiiskop Urmas Viilma 50. sünnipäeva.

Palvusel teenivad peapiiskop Urmas Viilma, piiskopid Tiit Salumäe ja Joel Luhamets, peapiiskop emeeritus Andres Põder, piiskop emeeritus Einar Soone ja Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru. Muusikaga teenivad Toomkoguduse segakoor „Laudate Dominum“ Veljo Reieri juhatusel, solist Endrik Üksvärav ja orelil Piret Aidulo.

Jumalateenistusele järgneb peapiiskop Urmas Viilmast valminud portreemaali avamine. Maali autor on kunstnik Aapo Pukk. Seejärel jätkub pidulik sündmus kell 18 koosviibimisega Toompea nõlval asuvas Piiskopiaias.

Peapiiskop Urmas Viilma on sündinud 13. augustil 1973. aastal Tallinnas. Vaimulikuteed alustas ta Keila koguduses. Diakoniks ordineerimisel 2. mail 1993 oli Viilma 19-aastasena Eesti noorim vaimulik. Juba samal aastal usaldati tema hoolde Pärnu-Jakobi kogudus, mida ta teenis ühtekokku 11 aastat, algul diakoni (1993–1998), hiljem koguduse õpetajana (1998–2004). Preestriks ordineeriti Urmas Viilma 15. septembril 1998 ja piiskopiks 2. veebruaril 2015. aastal.

Urmas Viilma on kirikus töötatud aastate jooksul olnud abipraost ning EELK Pühapäevakooliühenduse esimees, aastatel 2004–2008 töötas ta OÜ Kiriku Varahaldus juhataja ametikohal, 2008–2014 oli ta samas nõukogu esimees. Mõnda aega on Urmas Viilma vaimulikutöö kõrvalt panustanud ka kohaliku omavalitsuse töösse Halinga vallavolikogus ja Saue linnavolikogus. 2001. kuni 2013. aastani oli ta Isamaa erakonna liige.

Urmas Viilma on töötanud üle 30 aasta kooliõpetajana ja mitmeid aastaid koolikaplanina.  Ta on Tallinna Toomkooli üks taasasutajaid ja annab koolis siiani kaks korda nädalas usuõpetuse tunde.

Piiskopiaias valminud portreemaal peapiiskopist on esitlemise ootel (Foto: Aapo Pukk)

Kirikukogu liige on Urmas Viilma olnud alates 1997. aastast. 2005. aastal EELK Konsistooriumi liikmeks saades oli Umas Viilma kuni 2008. aastani laste- ja noorsootöö assessor, seejärel 2008–2015 konsistooriumi kantsler. 2010. aastal valiti ta Tallinna toomkoguduse õpetajaks, kus ta teenis kuni 2015. aasta veebruaris peapiiskopi ametisse asumiseni.

EELK kirikupeana on Urmas Viilma aktiivselt osalenud kirikutevahelises koostöös rahvusvahelisel ja oikumeenilisel tasandil. Aastatel 2013–2018 oli ta Kirikute Maailmanõukogu keskkomitee liige. 2017. aastal valiti ta Luterliku Maailmaliidu nõukogu liikmeks ning Ida- ja Kesk-Euroopa piirkonna asepresidendiks. Eesti Kirikute Nõukogus on Viilma EELK-d esindanud alates 2015. aastast. 2022. aastal valiti ta Eesti Kirikute Nõukogu presidendiks.

Kirik on Urmas Viilmad tunnustanud 2007. aastal EELK Teeneteristi III järguga. 2012. aastal valis EELK vaimulike konverents ta aasta vaimulikuks. 2015. aastal omistati Urmas Viilmale peapiiskopina EELK Teeneteristi I järk. Teenetemärgiga on tunnustanud Urmas Viilmad Saue linn (2015) ja Tallinna linn (2021).

Urmas Viilma on abielus Egle Viilmaga ja nende peres kasvab üks laps (2005).

Vaata ka:

Meeldib 2