Peapiiskop Urmas Viilma meenutab Edgar Savisaart kirikute toetaja ja ehitajana

EELK Teeneteristi üleandmine Edgar Savisaarele Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus 2021 (Foto: Erik Peinar)

Täna suri poliitik, riigi- ja ühiskonnategelane Edgar Savisaar (31.05.1950–29.12.2022). Peapiiskop Urmas Viilma meenutas teda oma Facebooki lehel: „Kõikides ametites või ülesannetes (peaminister, siseminister, linnapea, riigikogu liige, jne), mida Edgar Savisaar on pidanud, ei ole ta oma toetust ja koostööd kirikuga kunagi varjanud või häbenenud. Selle eest on teda ka vähem või rohkem avalikkuses nuheldud. Savisaar jäi alati endaks.“

Viilma kirjutas, kuidas poliitiku koostöö kirikuga alguse sai: „Kui õpetaja Kalev Raave asus taastama Halliste kirikut, oli just Edgar Savisaar üks Halliste kiriku esimestest toetajatest nii isiklikult kui peaministri ametis. Seda seotust Kalev Raave ja Halliste kirikuga meeldis Edgar Savisaarel ikka meie kohtumistel meenutada. Halliste kirikus Savisaar ka ristiti ning sellest sidemest sai aastatepikkune side ja koostöö kirikuga.“

Edgar Savisaari teeneks oli siseministrina 1995. aastal koos peapiiskop Jaan Kiivitiga ka Vabariigi Valitsuse ja Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku ühiskomisjoni moodustamine. Sellele lisaks oli Edgar Savisaar ka Tallinna linnapeana kirikute taastaja ja ehitaja ning seda mitme konfessiooni jaoks. Sarnane toetus on jätkunud ka kõikide järgmiste linnapeade ajal Tallinnas. Edgar Savisaare otsesteks teeneteks saab lugeda Toompeal Toomkiriku kõrval oleva piiskopi aia taastamist, Tallinna Jaani kiriku täielikku restaureerimist ja Mustamäe Maarja-Magdaleena kiriku ehitamise alustamist Tallinna linna toel. Esimesed kokkulepped Tallinna Piiskopliku Toomkiriku kogudusele tagastamiseks said tehtud samuti Edgar Savisaare linnapeaks oleku ajal, loetles peapiiskop.

Eesti Evangeelne Luterlik Kirik tunnustas 2021. aastal lõikustänupüja jumalateenistusel Edgar Savisaart tema teenete eest EELK Teeneteristi III järguga. Selle tunnustuse vastuvõtmise järel kirjutas Savisaar sotsiaalmeediasse: “Olen uhke, et ka minul on olnud väike osa nende pühakodade ehitamisel ja taastamisel. Aitäh peapiiskopile ja tema kolleegidele, kes otsustasid mind nõnda meeles pidada”.

Peapiiskop avaldas kaastunnet Edgar Savisaare lähedastele ja omastele. nende leinas ja kaotusvalus.