Matusekultuuri sümpoosionil saab osaleda ka veebis

Matusekultuuri teemaline sümpoosion toimub Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus (Toom-Kooli 6, Tallinn) neljapäeval, 2. märtsil algusega kell 12.00 ja samal ajal Toomkoguduse veebis. Sümpoosion on koguduse kodulehel ka järelvaadatav.

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku ja Muinsuskaitseameti koostöös on ellu kutsutud sümpoosionid, mis käsitlevad mõlemale osapoolele ühiselt olulisi teemasid. Varasematel aastatel on kõneldud kirikukelladest, vitraažidest ja kirikutekstiilidest. Selleaastane sümpoosion käsitleb matuse teoloogiat, surmakultuuri, matusekombestiku ja kolumbaariumite temaatikat. Samuti räägitakse meie rikkalikust kalmistute ja matmispaikade pärandist, nende kujunemisest, eripäradest kui kultuurimälu hoidjatena.

12.00 Avapalvus ja tervitused

12.15 Matuse teoloogia – Gustav Piir, Eesti Evangeelne Luterlik Kirik

12.45 Surm on edasitee – Jaan Tammsalu, Eesti Evangeelne Luterlik Kirik

13.15 Quo vadis, matusekultuur? – Marju Kõivupuu, Tallinna Ülikool, Humanitaarteaduste instituut

13.45 Kirikuaedade ja kalmistute kujunemine läbi sajandite – Ilme Mäesalu, Muinsuskaitseamet

14.15 Kohvipaus

14.45 Matusebüroo tänapäev – Toomas Daum, Tallinna Matusebüroo

15.05 Haapsalu Vana kalmistu 250. Kalmistu haldaja mured ja rõõmud – Ülla Paras, Haapsalu Linnavalitsus

15.25 Tuhastusmatuse peegeldus Eesti kalmistutel – maastikuarhitekt Tiina Tuulik

15.45 Tartu Pauluse kolumbaarium – Kristjan Luhamets, Eesti Evangeelne Luterlik Kirik

16.05 Kolumbaariumi rajamisel kaasnevad ohud. EELK Toronto Peetri koguduse kogemustele tuginevalt – Mart Salumäe, Eesti Evangeelne Luterlik Kirik

16.15 Toomkiriku nekropol – seisukord ja praktilised probleemid – Arho Tuhkru ja Juhan Kilumets

16.45 Kokkuvõte päevast ja lõpupalvus

Kohapeal osalejad saavad registreerida hiljemalt 27. veebruaril. Registreerimislink on siin.

Täiendav info

EELK Konsistoorium
konsistoorium@eelk.ee

Kadri Tael, Muinsuskaitseamet