Mart Jaanson: “Milline võiks olla kolmekuningapäeva sõnum meie rahvale?”

Õpetaja Mart Jaanson (Foto: Tiit Kuusemaa)

“Võib-olla selline. Kolm idamaa tarka märkasid taevas erilist nähtust ja pidasid seda piisavalt mõjusaks sõnumiks, et võtta ette pikk teekond. Meiegi näeme oma elus erilisi asju alates ebatavalistest ilmaoludest kuni pandeemiani, kuid ei võta enamasti vaevaks mõelda lõpuni nende põhjuste üle. Kui võtaksime, siis leiaksime ehk midagi, mida kõige oleva Looja tahab meile teatada,” kirjutab Nõo koguduse õpetaja Mart Jaanson ajalehe Eesti Kirik värskes numbris. Oma artiklis avab ta tänase kolmekuningapäeva tähendust.

Jaanson rääkis oma kirjutises ka Iisraeli reisil õp dr Arne Hiobilt kuuldud loo, mis vaimuliku enda sõnul on teda kolmekuningapäeva kunstilise väljendusena eriliselt mõjutanud: “Nimelt on 4. sajandil ehitatud Petlemma Jeesuse sünnikirik vanim pidevalt tegutsenud kristlik pühakoda maailmas. Seda seetõttu, et ehkki Pärsia invasiooni tulemusel suleti või lõhuti 7. sajandil kõik teised kristlikud pühakojad, jäi sünnikirik puutumatuks. Põhjuseks olevat olnud see, et pärslased leidsid kirikus kolme kuninga külaskäiku kujutava fresko, millel kuningad olevat kandnud pärsiapärast riietust. Tore lugu, kui see tõesti tõsi on!”

Loe lisa:

Mart Jaanson “Nüüd paistab meile kaunisti”, Eesti Kirik 05.01.2021